Izvor: Blic, 22.Feb.2011, 17:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
MMF: Moguće samo jednokratno povećanje plata
Srpske vlasti i misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) postigle su dogovor po završetku sedme revizije stend-baj aranžmana koji će omogućiti Srbiji da povuče oko 365 miliona evra namenjenih deviznim rezervama zemllje, saopštio je danas MMF po završetku razgovora.
Kako je navedeno, očekuje se da će odbor MMF-a razmatrati taj zahtev krajem marta.
"Program beleži dobre rezultate i svi kriterijumi izvršenja za kraj decembra 2010. godine su ispunjeni, a fiskalni >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << deficit za prošlu godinu je realizovan znatno ispod ciljnog nivoa", navedneo je u saopštenju.
Šef misije MMF-a Albert Jeger izjavio je danas da su sa srpskim vlastima dogovoreni principi na osnovu kojih će moći da eventualno budu povećane zarade zaposlenih u javnom sektoru.
On je precizirao i principe koji su dogovoreni sa Vladom pa će tako povećanje zarada zavisiti od toga da li će prihodi biti veći od projektovanih, sva povećanja će biti jednokratna što će značiti da se njihov efekat neće preneti na budžet za 2012. i povećanje će se odnositi na najugroženije radnike u javnom sektoru i penzionere a postojaće i gornja granica za ukupnu potrošnju za ove svrhe.
Jeger je, na konferenciji za novinare, rekao da su ti principi navedeni u pismu o namerama i precizirao da ‚‚ukoliko oni budu prekršeni mi ćemo morati da se preispitamo da li će revizija moći da se završi".
Uz napomenu da bi povećanje zarada onako kako to zahtevaju sindikati ugrozilo fiskalnu ravnotežu i stabilnost cena u Srbiji, Jeger je ukazao da bi se, ako bi se to dogodilo, sve vratilo u vidu negativnog efekta na sve u Srbiji.
Granica za penzije i plate
Dijana Dragutinović, ministarka finansija kaže da je MMF u toku pregovora insistirao da mora postojati granica kad su u pitanju penzije i plate u javnom sektoru.
- One ne mogu da "probiju" 10 milijardi dinara i moraju da budu jednokratne - objasnila je.








