Izvor: GdeInvestirati.com, 21.Okt.2014, 13:59 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kupite automobil, dobijete hipoteku
BEOGRAD - Ako kupujete auto ili mašinu proverite da li je predmet založen kao obezbeđenje zajma, jer ako je vlasnik neredovan platiša, a to ne znate, ostaćete bez imovine.
Kada je preko oglasa kupio „fiat punto”, novi vlasnik je bio vrlo zadovoljan. Osim dobre cene, vozilo je bilo redovno održavano, malo je prešlo i osim novca za redovan servis nije bilo neplaniranih izdataka.
Vozio ga je ipak samo dva meseca, u julu i avgustu, jer mu ga je već u septembru, >> Pročitaj celu vest na sajtu GdeInvestirati.com << prilikom rutinske kontrole u saobraćaju, policija, na njegovo zaprepašćenje – oduzela.
Sve je bilo u redu s vlasništvom vozila, brojem motora i šasije, ali ono što novi vlasnik nije znao, vlasnik je automobil založio za kredit, a pošto rate nije plaćao na vreme, banka je krenula u naplatu i tražila hipoteku da namiri dug. Kupac je proverio i, u neverici šta mu se događa, saznao da je vozilo zaista založeno kao obezbeđenje kredita.
Ostao je i bez novca i bez automobila. Kako se pre kupovine nije informisao o ovom detalju, preostalo mu je samo da tuži vlasnika za nastalu štetu, a banku za nadoknadu novca koji je izdvojio za servisiranje automobila.
Ovaj primer neuspešne kupovine i neplaniranog troška ili vešte prevare nije usamljen na našem tržištu. Prema podacima udruženja potrošača, ali i velikih oglašivača za prodaju novih i polovnih vozila, motora i poljoprivrednih mašina, sve je više primera da se prodaju već založene stvari. Zato bi, pre bilo kojih transakcija, kupci trebalo da provere i ovu informaciju, koja nije očigledna, jer nije naznačena u saobraćajnoj dozvoli, ali se, što je najvažnije, može proveriti.
"Zalog na pokretnostima predstavlja vrstu hipoteke koju banka upisuje u Registar založnog prava kod Agencije za privredne registre i funkcioniše na sličan način kao hipoteka kod nekretnina. Ako klijent ne plaća ratu, banka oduzima zalog i prodaje ga. Provera hipoteke kod nekretnina vrši se u nadležnom katastru, a provera da li je neko motorno vozilo pod zalogom obavlja se na sajtu APR-a. Na ovaj način se mogu izbeći dalje komplikacije, a to je da policija oduzme novom vlasniku vozilo jer neki prethodni ne plaća svoje obaveze", savetuju u Udruženju „Efektiva” kome se i žalio vlasnik spornog vozila.
U Agenciji za privredne registre su upoznati sa ovakvim primerima i kažu da je važno pisati o ovoj temi, jer ima mnogo građana koji jednostavno prilikom kupovine vozila previde ovaj detalj i na kraju trpe ogromnu štetu.
"Registar zaloga je jedinstvena centralizovana elektronska baza podataka o založnim pravima na pokretnim stvarima i pravima, koja se, u skladu sa zakonom, upisuju u registar, na zahtev podnosioca registracione prijave. Počeo je da radi 15. avgusta 2005. godine u Agenciji za privredne registre. Građanima je omogućen besplatan uvid u ove javne podatke, a pretraživanje može da bude vrlo detaljno. U slučaju vozila preko registarskih oznaka ili broja, marke, tipa i modela, broja šasije, motora ili preko proizvodne oznake ili serijskog broja mašine ili opreme", kažu u APR-u.
U Registar zaloga se, inače, upisuju sve promene podataka o registrovanom založnom pravu, započetom postupku namirenja, sporu, kao i podaci o drugim činjenicama i dokumentima koji su od značaja. U ovom registru trenutno ima 128.792 upisana aktivna založna prava na osnovu kojih su obezbeđena potraživanja u vrednosti od 44,6 milijardi evra. Putnička vozila učestvuju sa 15,36 odsto, druge vrste vozila sa 33,52 procenta, mašine i oprema u 23,66, a životinje u 2,11, a prava (prava potraživanja, udeli, druga imovinska prava) u 14,76 odsto slučajeva. Što je još interesantnije, banke su založni poverioci u 70,56 odsto slučajeva, a privredna društva zastupljena su sa 20,49, a druga pravna lica (udruženja građana, sindikati, sportska društva...) sa 1,57 procenata registrovanih založnih prava, kažu u APR-u i dodaju da je, prema njihovim podacima, među zalogodavcima najviše fizičkih lica, i to 54,28 odsto.
Nastavak na GdeInvestirati.com...











