Krivične prijave protiv kompletne Uprave ŽRS

Izvor: Nezavisne Novine, 04.Jun.2015, 20:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Krivične prijave protiv kompletne Uprave ŽRS

BANJALUKA - Predstavnici šest sindikalnih organizacija "Željeznica RS" (ŽRS) podnijeli su Okružnom tužilaštvu Doboj krivične prijave protiv generalnog direktora Dragana Savanovića zbog toga što, između ostalog, kao odgovorno lice nije postupio po pravosnažnoj odluci Vrhovnog suda RS da zaposlenima isplati dosuđene naknade, navedeno je u zajedničkom saopštenju ovih sindikalnih organizacija.

Pored toga, krivične prijave podnesene su i protiv Milenka Bilića, izvršnog direktora >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << pravnih poslova, zatim Branislava Đurice, izvršnog direktora ekonomskih poslova, te Draženka Todorovića, izvršnog direktora poslova operacija, i Dragana Subašića, izvršnog direktora infrastrukture ŽRS.

Njih predstavnici Sindikata terete da su, ne pridržavajući se Zakona o radu i kolektivnih ugovora, te drugih propisa, odbili da radnicima budu isplaćene naknade toplog obroka, regresa, troškova prevoza u skladu s predviđenim pravnim aktima, u periodu od 2011. godine do 1. juna ove godine.

Osim toga, u prijavi se Savanoviću na teret stavlja i nesavjesno poslovanje, te da je zajedno sa direktorom operacija Draženkom Todorovićem zaključivao štetne ugovore za ŽRS s posredničkom firmom "MTK Metalotehna" iz Kneževa, privatnim firmama "Magrel" i "Agrometal" iz Banjaluke, a koji su se ticali remonta vagona cisterni, zatim obrade profila točkova, te opravke dizel motora i mjenjača. U zajedničkom saopštenju, predstavnici šest sindikata ŽRS naveli su i da su od Inspektorata RS - Sektor inspekcije rada, zatražili sprovođenje inspekcijskog nadzora u ŽRS, zbog nepostupanja po pravosnažnom rješenju. Pored svega toga, predstavnici sindikata su podnijeli zahtjev Nadzornom odboru ŽRS za razrješenje Uprave i imenovanje drugih lica na mjesta v.d. generalnog direktora i izvršnih direktora ŽRS.

Savanović nam je danas rekao da ovo nije ni prva ni zadnja krivična prijava, te da ne zna da li je osnovana.

"Sindikati tvrde da imaju razloga za podnošenje krivične prijave, ja tvrdim da nemaju, ali neka se o tome izjasni Tužilaštvo pa ako pokrene postupak ići ću na sud, a ovako nemam namjeru da polemišem putem medija", rekao je Savanović.

Simo Cvjetković, predsjednik Sindikata mašinovođa ŽRS, rekao je da su Vladi RS uputili i zahtjev za pregovore u vezi s nepoštivanjem pravosnažnih presuda, te nepoštivanja kolektivnog ugovora, ali i da se razmotri i izvrši analiza reformi u ŽRS.

"Imamo loše iskustvo do sada, i vidjeli smo da su gotovo sve institucije RS posmatrači. Imamo dosta prijava iz ranijeg perioda i nadamo se da će jednog dana neko to da otvori i da će doći do procesuiranja odgovornih kad-tad", poručio je Cvjetković.

Podsjećamo da je Vrhovni sud RS prihvatio apelaciju po pojedinačnim tužbama radnika ŽRS protiv ovog preduzeća, kojim su ŽRS obavezne zaposlenima isplatiti više od 20 miliona KM, koliko sa zakonskom zateznom kamatom iznose neizmirene obaveze, što do sada nije urađeno.

Nastavak na Nezavisne Novine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.