Izvor: B92, 16.Nov.2011, 15:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Krediti će pojeftiniti ali ne svima
Beograd -- U Narodnoj banci Srbije očekuju da će krediti pojeftiniti zbog smanjenja referentne kamatne stope NBS, ali i nešto bolje pozicije premije rizika zemlje.
NBS je u proteklih šest meseci snižavala referentnu kamatnu stopu u više navrata, za ukupno 2,5 procentnih poena, na 10 odsto, koliko trenutno iznosi, kaže viceguverner Narodne banke Srbije Bojan Marković.
On je naglasio da Izvršni odbor NBS-a procenjuje da će se nastaviti "opreznim snižavanje referentne >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kamatne stope".
U NBS su podsetili da je Srbija u mnogo boljoj situaciji od drugih zemalja u okruženju, navodeći podatak da je od 2008. do juna 2011. veći rast učešća problematičnih kredita bio u Bugarskoj 11 odsto, Mađarskoj 9,4, Sloveniji 9,9, dok je u Srbiji taj rast iznosio 7,4 odsto.
Marković je istakao da na to koliko će pojeftiniti kredit utiču tri faktora - referentna kamatna stopa, rizik zemlje, ali i pouzdanost zajmoprimca.
"Ne znači da će kamatne stope biti smanjene za svakog pojedinca", rekao je Marković i naveo da je NBS u nešto boljoj poziciji nego druge zemlje, jer su kamate u Srbiji inače dosta visoke, pa je zato njen prostor za monetarnu intervenciju znatno veći.
Odgovarajući na pitanja kako očekuje da kreditni plasmani rastu, ako udeo problematičnih zajmova u ukupnom portfoliu banka iznosi 18,8 odsto, Marković je odgovorio da treba videti kakva je struktura tih zajmova, jer ih ima mnogo od pre deset godina.
Naime, veliki deo tih pozajmica vodi se u knjigama za preduzeća koja su u stečaju ili likvidaciji, pa treba naći rešenja da se otpišu ti dugovi, koji nisu odraz trenutnog stanja, kazao je Marković.
Marković je rekao da su potresi na svetskom finasijskom tržištu doveli do rasta premije rizika Srbije (mereno indeksom EMBI), na 7,5 odsto. Taj rizik u Hrvatskoj je 7,59 odsto, Italiji 7,07 odsto, Mađarskoj 7,25 odsto, a u Portugaliji 11,29 odsto.

















