Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 07.Sep.2008, 13:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kovačev: Sezona obećava 300.000 tona šećera
NOVI SAD - Ove godine u Srbiji se očekuje prosečan prinos šećerne repe između 45 i 47 tona po hektaru, što je na nivou višegodišnjeg proseka, izjavio je upravnik Odeljenja za šećernu repu pri novosadskom Institutu za ratarstvo i povrtarstvo Lazar Kovačev.
On rekao da se sadržaj šećera u repi u ovom trenutku kreće oko 14,5 odsto, a na nekim površinama i do 18 procenata, što znači da ove godine, i popred otežanih vremenskih uslova, šećerna repa u Srbiji neće >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << podbaciti.
"Imajući u vidu sve probleme sa šećerenom repom koje smo imali, od momenta ugovaranja setve do nedostatka oko 100 milimetara padavina po kvadratnom metrom, mogu reći da u ovoj godini ni proizvođači, ni prerađivači neće biti nezadovoljni prinosom", ocenio je Kovačev.
U Srbiji je ove godine šećerna repa posejana na ukupno 45.000 hektara, što je za 40 odsto manje nego prošle godine, a prema proceni stručnjaka Odeljenja za šećernu repu, u domaćim šećeranama bi trebalo da bude proizvedeno oko 300.000 tona šećera.
Prema mišljenju Lazara Kovačeva, proizvodnja šećerne repe nalazi se na prekretnici, ne samo u Srbiji, nego i u Evropskoj uniji, gde je veliki broj šećerana zatvoren, tako da će na tržištu opstati samo najbolji.
"Šećerna repa je uvek bila jedna od najprofitabilnijih kultura i nadam se da će država i prerađivači posvetiti više pažnje ovoj proizvodnji. Šećerna repa bez pomoći države i cenom od minimum 300
evra po hektaru, za vrlo kratko vreme mogla bi da nestane sa naših njiva", ocenio je Kovačev.
Šećerna repa će i ove godine u Srbiji biti prerađivana u osam šećerana, koje će, osim proizvodnje za domaću upotrebu, moći da proizvedu i do 180.000 tona šećera koji je odobren kvotom za izvoz u
EU.
Za optimalnu proizvodnju u domaćim fabrikama dovoljno je godišnje zasejati šećernom repom oko 80.000 hektara, ali su ove godine te površine umanjene jer su se poljoprivrednici preorijentisali na proizvodnju isplativijih kultura.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Stručnjak: Očekujem prinos od oko 4,5 tona po hektaru
Izvor: Kurir, 07.Sep.2008
NOVI SAD, 7. septembra 2008. (Beta) - Ovogodišnji prinos kukuruza u Srbiji mogao bi iznositi između četiri i 4,5 tona po hektaru, ocenio je upravnik Odeljenja za kukuruz pri Institutu za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu Đorđe Jocković. Jocković je agenciji Beta rekao da je u ovom trenutku,...
















