Konkursi još čekaju direktore

Izvor: B92, 11.Feb.2012, 07:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Konkursi još čekaju direktore

Niko još nije dospeo na čelnu poziciju u javnim preduzećima preko konkursa, iako već sedam meseci važi Uredba kojom partije gube tapiju na direktorska mesta.

Ta vladina pravila su na ledu, pa su trenutno u v. d. statusu prvi ljudi giganata poput Pošte Srbije i Puteva Srbije.

Prećutni dogovor partnera iz vlasti da se do izbora zadrže sadašnji rukovodioci u javnim preduzećima biće verovatno poštovan. Iako su iz Vlade u julu prošle godine najavljivali da će se profesionalizacija >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << menadžmenta primenjivati odmah, slučaj ova dva državna preduzeća to demantuje.

Sadašnjem direktoru PTT Goranu Ćiriću mandat je istekao prošle godine, i vrlo brzo je raspisan konkurs na koji se prijavilo devet kandidata. Ali, zvaničnog imenovanja još nema:

"Još sam vršilac dužnosti direktora. Poslao sam prijavu za novi konkurs i ne bi bilo korektno da bilo šta dalje komentarišem”.

Dušan Petrović, ministar poljoprivrede i predsednik Kadrovske komisije u Vladi, kazao nam je da od stupanja na snagu Uredbe o izboru direktora javnih preduzeća na osnovu javnog konkursa, nijedna osoba nije postavljena na funkciju direktora javnog preduzeća.

PLATE ”OGRANIČENE” NA 263.322 DINARA

I dalje je na snazi odluka Vlade da gornja granica zarada rukovodilaca u javnom sektoru ne može preći šest prosečnih plata u Srbiji, što trenutno iznosi 263.322 dinara. Osim na direktore javnih preduzeća, nalog Vlade odnosi se i na čelne ljude privrednih društava čiji je osnivač Republika.

Iako su formalno ”oterane” iz direktorskih kabineta, partije će još moći preduzećima da kroje kapu. Jer, nijedan rukovodilac koji bude izabran na konkursu neće moći da sedne u fotelju bez prethodne saglasnosti Kadrovske komisije u kojoj su stranački prvaci.

Bez obzira na to, u DS kažu da oni u potpunosti podržavaju depolitizaciju javnih firmi.

"To i reforma javne uprave u fokusu je i naše strategije ”Srbija 2020”. U potpunosti podržavamo taj proces, ali ne sme da dovede do otuđenja preduzeća od jedinstvene državne politike”, kažu u štabu demokrata.

Suzana Grubješić iz URS podseća da je njena partija prva predložila da se stranke povuku iz uprave javnih preduzeća. "Mesta se moraju ustupiti profesionalnim menadžerima, a Vlada treba da vrši isključivo kontrolnu funkciju”.

I naprednjak Aleksandar Vučić tvrdi da je njegova partija za profesionalizaciju u javnim službama. "Kada dođemo na vlast izmenićemo sadašnji sistem u javnom sektoru, počevši od nabavki do izdavanja građevinskih dozvola. Spremni smo da zadržimo stručne kadrove bliske drugim partijama, ako su dobro radili”, obećava Vučić.

Milica Radović, iz DSS, poručuje da odluka Vlade nije zaživela, jer partije vlasti i dalje brinu kako da udome svoje poslušnike.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.