Izvor: B92, 10.Jan.2015, 16:54 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Koliko ste vi trošili u marketima?
U beogradskim trgovinama tvrde da je i pored pada kupovne moći, promet u decembru bio isti ili veći u odnosu na isti mesec 2013.
Taj rezultat zabeležen je uglavnom zahvaljujući akcijama u kojima su cene najprodavanijih artikala značajno snižene.
Predstavnik za medije trgovinskog lanca DIS Miloš Garić izjavio je za Tanjug da je uprkos manjem padu životnog standarda građana, promet u njihovim marketima u decembru 2014. bio isti kao u decembru 2013. godine, zbog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << akcijskih ponuda u kategoriji najprodavanijih proizvoda.
To se, dodao je, odnosilo na svinjsko meso, voće, kao i različite namirnice za pripremanje kolača i jela za novogodišnju trpezu za koje je važila posebna ponuda.
U Univereksportu je promet u decembru takođe bio na približnom nivou kao poslednjeg meseca 2013, uz blagi pad. U odnosu na novembar, promet je, kažu iz tog trgovinskog lanca, bio veći za oko 15 odsto.
Potrošači su najviše kupovali banane, svežeg šarana, piće, kao i ostale prehrambene proizvode, a u tom trgovinskom lancu ističu da je primetno da građani vode više računa o tome šta kupuju kako bi se uklopili u svoj budžet.
Šef prodajnog objekta Univereksport na Dorćolu Boris Čolić kazao je za Tanjug da su se u decembru prodavali "standardni" artikli - ulje, brašno, šećer, kao i namirnice koje su bile na akcijskim sniženjima - šaran, svinjsko meso...
Tako je kilogram svinjskog mesa, kaže, koštao 399 dinara na akciji i bilo je jeftinije gotovo sto dinara po jednici mere nego inače, šaran je koštao 289 dinara i bio je jeftiniji za 40 dinara od standardne cene. Za kilogram pilećih bataka trebalo je izdvojiti 279 dinara.
Kilogram banana koštao je 87,99 dinara umesto uobičajenih 119,99 dinara, naveo je Čolić.
Univereksport od drugih trgovinskih lanaca izdvaja to što ima svoju klanicu AD Bačka iz koje jedino dobavlja meso i garantuje kvalitet, istakao je Čolić, dodajući da u ponudi imaju meso od mangulice.
Najpopularniji su čvarci od mangulica koji košta 1.179 dinara po kilogramu i jako brzo "nestane" kada stigne na rafove, i ima stalne kupce, a popularna je i slanina od te vrste mesa, kazao je Čolić.
Menadžer objekta Super Vera na Novom Beogradu Siniša Živić kazao je za Tanjug da su u decembru i tokom praznika najprodavaniji bili meso, vina i alkohol, a promet je bio veći za 12,5 odsto nego u decembru prošle godine.
"Imali smo u vidu da je potrošačka korpa bila mnogo veća, ali i da je isto tako kupovna moć bila mnogo manja nego u 2013, pa se kompanija Veropulos izborila da 2014. bude bolja nego 2013", istakao je Živić.
I ta kompanija je potrošačima ponudila popuste pa su tako na primer, igračke i novogodišnji proizvodi bili jeftiniji za 25 odsto, a vina za 20 odsto.
Potrošači uglavnom nisu bili raspoloženi da svoju kupovinu prekidaju davanjem izjava, ali su usput rekli da su najviše kupovali hranu - mlečne proizvode, meso, zimnicu. Neki smatraju da akcije nisu "merodavne", dok drugi ističu da ih maksimalno koriste i vode računa šta je u ponudi.
Dragana Bikić, vaspitač, kaže da je za praznike najviše kupovala sastojke za kolače - šećer, brašno, čokoladu, vanilin šećer, kao i za rusku salatu.
"Uvek pogledam šta je na sniženju, pratim akcije...", navela je Bikić, koja smatra da su popusti u decembru bili dobri.
Nada Marinković, penzioner, pazarila je uglavnom ribu, pasulj, pirinač, kao i namirnice za pravljenje torte. Marinković, koja kupuje u Univereksportu, smatra da su cene u tom marketu baš snižene, te dodaje, češće kupuje tu nego na Kalenićevoj pijaci u čijoj blizini živi.












