Izvor: B92, Beta, 15.Sep.2010, 10:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kamate na minus od 24,9 do 98 odsto
Beograd -- Kamatne stope koje banke u Srbiji naplaćuju na nedozvoljena prekoračenja po tekućem računu na kraju juna ove godine iznosile su bile od 24,95 do 98 odsto.
Rekorder u kazni za nedozvoljeno prekoračenje na tekućem računu ima Čačanska banka. Odmah iza nje je KBC banka sa 79,58 odsto.
U Srbiji su i dalje paprene cene kredita, a najskuplje je korišćenje pozajmice po tekućem računu, jer se kamate kreću od 21,95 do 38,42 odsto godišnje. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Ovo su podaci koje je saopštila Narodna banka Srbije na osnovu ankete koja je sprovedena među bankama. Bankari su sami dostavljali centralnoj banci iznose kamatnih stopa koje su primenjivali do juna ove godine, kao i kada su ih i pod kojim uslovima menjali.
U drugom tromesečju ove godine, prema podacima NBS, nije bilo promene kamatnih marži na stambene kredite u korišćenju. Kod dinarskih potrošačkih i gotovinskih kredita u opticaju Inteza je smanjila kamate za po dva odsto.
"Kod banaka koje kamatnu stopu na stambene kredite utvrđuju u skladu sa svojom poslovnom politikom, ili nude kredite sa ugovorenom fiksnom kamatom, prosečna kamata je na kraju juna iznosila 8,58 odsto, što je za 0,09 odsto manje negu na kraju marta ove godine", kažu u NBS.
"Kamatne stope su se kretale od 5,90 do 12 odsto, pri čemu je kod četiri od sedam banaka taj raspon bio između šest i devet odsto. Novoodobrenih zajmova u "švajcarcima” nema", navode u Narodnoj banci.
Banke koje kamate na stambene kredite određuju na osnovu referentne kamate, odnosno euribora i libora i marže, zaračunavali su prosečnu maržu od 5,41 odsto. Kamatna marža se do kraja juna kretala od 2,90 do 9,20 odsto, od čega je najveći broj banaka, čak 12, imalo maržu u rasponu od četiri do šest odsto. Maržu su smanjile Kredi agrikol i KBC banka, dok je Vojvođanska banka povećala.
"Prosečna kamatna stopa na potrošačke kredite vezane za evro do kraja juna je iznosila 15,96 odsto. Ali, ima banaka koje su primenjivale niže kamate od 12,75 odsto, kao na primer Eurobanka EFG, a neke, više kamate do 22 odsto godišnje, kao OTP banka", navodi se u izveštaju centralne banke.
"Kada su u pitanju dinarske pozajmice, kamate su se kretale od 19 do 26 odsto godišnje. Prosečna kamata na gotovinske zajmove je do juna bila 16,10 odsto. Najniža je iznosila 12,96 odsto i primenjivala ju je Findomestik banka, a najviša 20,20 odsto kod Kredi banke iz Kragujevca. Jedino je grčka Euro banka EFG u svojoj ponudi imala keš kredite vezane za švajcarske franke po kamati od 20 odsto", piše u izveštaju Narodne banke Srbije.
Pratite specijal: NIS na berzi












