Izvor: Politika, 04.Jul.2009, 23:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ju-Es Stil otpušta oko 250 radnika

Sutra, posle sastanka sindikata i poslovodstva, biće obelodanjeni spiskovi prekobrojnih radnika i uslovi pod kojima će napustiti fabriku

Smederevo – U narednim mesecima oko 250 radnika Ju-Es Stila Srbija, uglavnom iz administracije i pratećih celina fabrike, ostaće bez posla, potvrđeno je „Politici" u Nezavisnom sindikatu metalaca u smederevskoj Železari.Zaposleni proglašeni za tehnološki višak, fabriku će napustiti najverovatnije u septembru, ali >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << konačan datum,spisak i struktura prekobrojnih,kao i visina otpremnina biće usaglašeni sutra na sastanku reprezentativnih sindikata i poslodavaca.

– Ovo nikako nije iznenađenje jer je poslodavac najavio „reorganizaciju" još pre mesec dana, ali moramo znati da bi se isto desilo i da nije svetske krize, jer realno postoji višak zaposlenih u administraciji, pogotovo ako uporedimo sa funkcionisanjem sličnih železara u svetu,kaže za „Politiku" predsednik Nezavisnog sindikata metalaca Mileta Gujaničić.

Za sada je izvesno samo da je u pripremi socijalni program za višak radnika, te da figurira broj od 150 do 250 zaposlenih koji će uskoro morati da odu iz Železare.Ali, po rečima Gujaničića, tek posle pregovora biće jasno precizirani uslovi pod kojima će se odvijati ovaj bolan proces za mnoge ovdašnje porodice.

Spiskove prekobrojnih radnika sačinili su rukovodioci administrativnih sektora i pratećih celina, po nalogu dobijenom od poslovodstva .

Znaćemo tačno koliko je na spisku žena a koliko muškaraca, njihovu starosnu strukturu,godine staža i iz kojih sektora odlaze.Najveću borbu verovatno ćemo voditi oko visine otpremnine. Očekujemo da rukovodstvo predloži iznos, pa da posle toga pregovaramo i utvrdimo konačnu visinu otpremnina u najboljem interesu za radnike koji će ostati bez posla,izjavio je Gujaničić.

Dan ranije zvanično se oglasio i menadžment kompanije saopštenjem da je „posle analize strukture zaposlenih doneta odluka da se otpusti izvestan broj radnika radi uspostavljanja ravnoteže između broja zaposlenih u administraciji i proizvodnji u Smederevu i ogranku uŠapcu,kako bi kompanija bila efikasna i konkurent proizvođačima na veoma zahtevnom tržišta čelika u svetu".

O. Milošević

[objavljeno: 05/07/2009]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.