Izvor: Blic, 13.Apr.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jeftinija struja isključivo noću

Jeftinija struja isključivo noću

BEOGRAD - Komisija EPS već dva meseca razmatra bezbroj mogućnosti za promenu tarifnog sistema kako bi bio prilagođen potrošnji i platežnim mogućnostima građana. Kako 'Blic' nezvanično saznaje, sigurno je da će u 'poboljšanom' tarifnom sistemu i dalje postojati tri zone potrošnje, kao i da će građani moći da troše jeftiniju struju samo noću. Promenu će gotovo sigurno pretrpeti računanje obračunske snage, koja bi mogla >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << biti preimenovana u naknadu ili fiksni trošak za funkcionisanje mreže.

Jedan od predloga je da se obračunska snaga plaća svakog meseca kao fiksni trošak, samo je problem kako to raspodeliti po zonama potrošnje da ne bi oštetili ni male, ni velike potrošače. Moguće je da će se odrediti da svi potrošači u jednoj zoni plaćaju istu sumu svih 12 meseci, bez obzira na to da li potroše 200 ili 600 kilovat-časova, pa bi tako imali tri različite obračunske snage za zelenu, plavu i crvenu zonu potrošnje, saznajemo u komisiji EPS-a koja se bavi tehničkom obradom raznih varijacija tarifnog sistema. Druga mogućnost je, kako kažu u EPS-u, da se obračunska snaga, računa na osnovu mesečne potrošnje, ali glavni nedostatak je to što bi građani koji se greju na struju zimi imali izuzetno velike račune. Takav tempo ne bi platežno izdržali, a i elektroenergetski sistem bi jako teško funkcionisao. Stručnjaci EPS-a ističu da ne postoji idealno rešenje koje bi zadovoljilo potrošače, EPS i samu državu, ali da se traži neko neutralno rešenje koje bi istovremeno bilo jednostavno i razumljivo, ali i koje ne bi opteretilo normalan rad energetskog sistema. M. K. Najveće šanse Ružiću

Kako saznajemo, velike šanse i dalje ima predlog Slobodana Ružića, eksperta za energetsku efikasnost i jednog od tvoraca sadašnjeg tarifnog sistema. Ukoliko se usvoji Ružićev predlog koji su, kako on tvrdi, pozitivno ocenili 'i direktor Gerić i ostale kolege', potrošačima će se obračunavati snaga tako što će se najveća mesečna potrošnja deliti sa 100, umesto sa sadašnjih 75, ali će se ukinuti i popust od četiri kilovata za potrošače zelene i plave zone.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.