Izvor: B92, 14.Okt.2008, 12:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Izmene u kupovini preduzeća
Mlađan Dinkić (FoNet)
Beograd -- Ministar ekonomije Mlađan Dinkić najavio da će Vlada naredne sedmice razmotriti izmene uslova plaćanja preduzeća na tenderskim i aukcijskim privatizacijama.
"Izmene uredbi koje regulišu tu oblast omogućiće kupcima preduzeća da avansom plate minimum 30 odsto cene preduzeća, a ostatak na rate do pet godina, uz kamatu", kazao je Dinkić.
Prema njegovim rečima, cilj izmena uredbi koje regulišu tenderske i aukcijske >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << privatizacije jeste da se u uslovima globalne finansijske krize olakša i ubrza privatizacija preostalih društvenih preduzeća.
"Kupac bi odmah stekao pravo upravljanja, ali bi postao vlasnik preduzeća kada isplati poslednju ratu. To je praktično isto kao da je novi vlasnik neko društveno preduzeće kupio na lizing", precizirao je Dinkić.
Ministar je naveo da će kupci na ostatak duga plaćati kamatu, u visini euribor plus dva procenta, što su povoljniji uslovi nego kod komercijalnih banaka i pre izbijanja svetske finansijske krize.
Dinkić je ranije najavio i da će spisak preduzeća čije će akcije biti besplatno podeljene građanima biti proširen, ali da će mogućnost unovčavanja akcija kasniti zbog svetske finansijske krize, koja je uzrokovala potrese na svim svetskim berzama.
"Iznošenje akcija na berzu u sadašnjim uslovima nema nikakvog ekonomskog smisla, zbog čega treba biti strpljiv i sačekati period oporavka na finansijskim tržištima, kako bi se ostvarila što veća vrednost za besplatne akcije koje ce građani dobiti u najvrednijim srpskim preduzećima", kazao je Dinkić.







