Izvor: B92, 13.Sep.2011, 20:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Italiji sad ne smeta kineski novac
Rim -- Italija pokušava da ubedi zvanični Peking da kupuje italijanske obveznice ili ulaže u njene kompanije.
Portparol italijanskog ministra finansija Đulija Tremontija je potvrdio da se Tremonti nedavno sreo sa predsednikom Kineske investicione korporacije (CIC) Luom Đivejem ali nije saopštio detalje razgovora.
Konkretnih komentara nema ni iz Pekinga ali je portparolka kineskog ministarstva finansija Điang Ju rekla da će Peking sarađivati sa evropskim zemljama i pomoći >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da se ublaži finansijska kriza na tom kontinentu.
"Evropa će i dalje biti jedno od glavnih kineskih investicionih tržišta", istakla je ona i dodala da će Kina "proširiti finansijsku, ekonomsku i investicionu saradnju sa evropskim zemljama u borbi protiv finansijske krize".
U međuvremenu, Evropska centralna banka kupuje italijanske obveznice nastojeći da spreči da se evropska dužnička kriza prelije na treću po veličini evropsku ekonomiju. Kamatne stope na italijanske državne obveznice sa rokom dospeća od pet godina porasle su na najviši nivo od uvođenja evra pre deset godina, zbog strahovanja za sudbinu te treće po veličini privrede u okviru evrozone. Nagli rast kamatnih stopa na te hartije od vrednosti u poslednjih nedelju dana ukazuje da se raspoloženje finansijskih tržišta okrenulo protiv zvaničnog Rima.
Điang je kazala i da se Peking nada da će zona evra preduzeti "efikasne mere da osigura kineske investicije".
CIC je osnovan 2007. da investira deo kineskih deviznih rezervi koje dostižu 3,2 hiljade milijardi dolara. Najveći deo rezervi uložen je u sigurnu ali slabo prinosnu imovinu, poput obveznica američke državne blagajne.
Taj fond je objavio da raspolaže imovinom vrednom 409,6 milijardi dolara, uključujući akcije vodećih zapadnih kompanija.
Italija pak ima finansijske probleme i vlada razmatra plan smanjenja troškova u cilju stabilizacije vladinog duga koji je gotovo u visini 120 odsto bruto domaćeg proizvoda te zemlje.
Italijanska vlada u zamenu za to radi na novim merama štednje koje bi trebalo da budu usvojene već ove nedelje. Rim, prema pisanju štampe, razmišlja i o prodaji udela u kapitalu vodećih državnih kompanija, poput Enela i Enija.
Ministar Tremonti je, inače, u prošlosti opširno pisao o svom strahu od kineske "obrnute kolonizacije" Evrope. Ipak, podstaknut da traži nove alternative jer Evropa okleva oko jačanja svog fonda za sanacije a Evropska centralna banka upozorava da program otkupa obveznica ne može da potraje.
Koliko je od italijanskog duga od 1.900 milijardi evra već u posedu Kine je nejasno, a spekuliše se da je u pitanju oko četiri odsto ukupnog duga.












