Istorijska odluka: SAD povlače milijarde

Izvor: SrbijaDanas.com, 21.Sep.2017, 09:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Istorijska odluka: SAD povlače milijarde

Podsticanje ekonomije

Federalne rezerve (Fed) saopštile su da će u oktobru početi postepeno da smanjuju svoj portfolio obveznica, vrednih 4,5 hiljada milijardi dolara, kupljenih u cilju podsticanja ekonomije posle izbijanja svetske finansijske krize 2008. godine.

ANINA ISPOVEST: Ja sam svoju sreću kupila za deset evra, evo kako

Fed planira da smanjuje portfolio obveznica kojim dominiraju državne i hipotekarne obveznice, tako što će svakog meseca >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << trošiti manje novca za njihovu zamenu.

Plan Feda je da u oktobru na obveznice potroši 10 milijardi dolara manje nego do sada, da bi u oktobru 2018. godine postigao 50 milijardi dolara manju potrošnju na obveznice.

Centralna banka je odlučila da zadrži kratkoročne referentne kamatne stope na nivou između jedan i 1,25 odsto. Fed navodi da tržište rada jača, ali da je inflacija još ispod željenih dva odsto na godišnjem nivou.

Zvaničnici Federalnih rezervi i dalje očekuju da će podići kratkoročne referentne kamatne stope još jednom do kraja godine i najavljuju tri podizanja u 2018. godini, ako dodje do rasta konstantno niske inflacije, dok za 2019. godinu sada predvidjaju dva umesto tri podizanja kamatnih stopa.

Nastavak na SrbijaDanas.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.