Istekao rok za ŠVAJCARCE

Izvor: Mondo, 08.Jul.2019, 11:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Istekao rok za "ŠVAJCARCE"

Rok za konvertovanje kredita u švajcarskim francima je istekao. Još samo nekoliko banaka omogućava klijentima da ugovore potpišu i danas.

Foto: MONDO

Ovu informaciju prenose "Večernje novosti, uz podatak da se tri do četiri procenta zaduženih odlučilo za sudski postupak.

Konačni rezultat znaće se narednih dana, a nezvanično je 90 odsto zajmova u "švajcarcima" konvertovano, što znači da je više od 15.000 dužnika pristalo na takvo rešenje.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << />
Novosti navode da su mnogi građani zaduženi u švajcarcima odlučili da kredite vraćaju u dinarima.

Kako se navodi, oni su najpre sa svojom bankom potpisali novi ugovor o otpisu dela duga i konverziji iz franaka u evro, a zatim su, najčešće u drugoj banci, uzimali dinarski keš kredit kojim su "zatvorili" stambeni zajam, tako da rate otplaćuju u dinarima.

List podseća i da je Narodna banka Srbije najavila kontrolu svih 15 banaka nakon okončanja konverzije.

Konačno, sveobuhvatno, rešenje problema zaduženih u švajcarskim francima doneto je krajem aprila ove godine u vidu posebnog zakona leks specijalisa, koji je na snagu stupio 7. maja.

Korisnicima stambenih kredita, vezanih za franke, time se otpisuje deo preostale glavnice, i to u vrednosti 38 odsto.

Ostatak duga konvertuje se u evre i po kamatnoj stopi koja je važila u konkretnoj banci na dan 31. mart ove godine, deli se na nove otplatne rate.

U svakom slučaju, kamatna stopa ne sme da bude veća od 3,4 odsto plus euribor za varijabilne, odnosno četiri odsto za fiksne.

Nastavak na Mondo...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.