I Kuba počela da se zadužuje

Izvor: B92, 20.Jul.2012, 12:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

I Kuba počela da se zadužuje

Havana -- Kuba je saopštila da su njene banke pozajmile preko 14 miliona dolara otkako im je vlada krajem prošle godine po prvi put dozvolila da nude kreditne linije.

Prosečna pozajmljena suma, od gotovo 50.000 kredita dodeljenih u prvoj polovini 2012, iznosila je oko 290 dolara, ili nešto više od godišnje zarade većine Kubanaca, prenela je agencija AFP.

Većina zajmova upotrebljena je za obnovu domova i kupovinu građevinskog materijala, rekao je predsednik >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kubanske centralne banke Ernesto Medina za lokalnu štampu. Medina nije iznosio detalje o finansijskim uslovima zajmova, ali je napomenuo da će tražene garancije biti povećane.

Kubanci će, i pored toga, "imati veći pristup kreditiranju", rekao je on uoči redovnog sastanka kubanske nacionalne skupštine.

Kubansku ekonomiju kontroliše država još od okončanja revolucije 1959. godine. Ljudi se tradicionalno okreću prijateljima i porodici kada im je potreban zajam, ali je država u decembru prošle godine uvela novu kreditnu politiku, kao deo pažljive revizije ekonomije, koja funkcioniše na sovjetskom modelu.

Plate na Kubi veoma su niske, u proseku 20 dolara mesečno, ali su osnovne prehrambene namirnice subveniconisane, a zdravstvo i obrazovanje su besplatni.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.