Izvor: B92, Tanjug, 29.Nov.2010, 10:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Hrvatska brani kunu svim merama
Zagreb -- Hrvatska narodna banka (HNB) će nastaviti s dosadašnjom politikom održavanja stabilnosti kursa kune i braniće ga svim raspoloživim merama.
HNB će intervenisati na deviznom tržištu, izjavio je guverner HNB Željko Rohatinski, reagujući na slabljenje hrvatske valute poslednjih sedmica.
Prema pisanju medija, ovih dana, posle slabljenja kursa ispod psihološke granice od 7,40 kuna za evro, i intervencije HNB, pojedini ekonomisti ponovo postavljaju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << pitanje do koje je granice odbrana kursa moguća.
I guverneru Rohatinskom i brojnim ekonomistima jasno je da bi poremećaj kursa doneo potpuni kolaps u ekonomiji. S obzirom na veliko vezivanje za evro i devizne klauzule, građanima bi poskupeli krediti, koje ne bi mogli vraćati.
Prošle sedmice je, zbog slabljenja kune usled nedostatka evra na tržištu, HNB ubrizgala na tržište 116,4 miliona evra kako bi stabilizovala kurs. Prema oceni guvernera, budući da je u letnje doba trend obrnut i s obzirom na to da HNB jednom otkupljuje, a drugi put plasira devize, ne postoji opasnost da će se devizne rezerve istopiti.
Isto bi se dogodilo i s državom, kojoj bi dug zbog slabljenja kune porastao, pa se sadašnjih 40-ak milijardi evra duga više se ne bi množilo sa 7,4 nego naprimer sa osam, a s obzirom da bruto domaći proizvod (BDP) ostaje isti, otplata duga ne bi se mogla obezbediti.
Povećala bi se i inflacija, što bi, uz već veće rate kredita, značilo i dodatna opterećenja zbog poskupljenja.
Željko Lovrinčević s Ekonomskog instituta slaže se s politikom HNB, ocenujući da je cilj stabilan makroekonomski okvir, a da bi sada, kad je Hrvatska blizu Evropske Unije i kada Evropa izlazi iz recesije, svaka promena kursa bila kontraproduktivna.
Nestabilnost kursa mogla bi doneti i povlačenje kapitala iz bankarskog sistema prema drugim mestima, rekao je Lovrinčević, koji smatra da ima prostora za odbranu kursa, čak i po cenu povlačenja dela kunske likvidnosti, što bi moglo doneti usporavanje kreditne aktivnosti.











