Izvor: B92, 19.Nov.2009, 10:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Halal hrana postaje sve popularnija
Ukupno evropsko tržište halal hrane trenutno je procenjeno na oko 66 milijardi dolara, uključujući meso, svežu i pakovanu hranu.
Vrednost globalnog halal tržišta procenjena je na oko 634 milijarde dolara, a Fric van Dijk, izvršni podpredsednik najveće svetske prehrambene grupacije Nestle kaže da očekuje rast od 20 do 25 odsto u narednih deset godina.
„Prodaja hrane koja je halal, odnosno u skladu s muslimanskim verskim propisima, u Evropi će >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u godinama koje dolaze snažno rasti s obzirom na činjenicu da sve više maloprodajnih lanaca usmerava poslovnu strategiju na taj sektor", kazao je on.
Van Dijk kaže da "sve više tih proizvoda osim u trgovinama posebne hrane sve češće možemo naći na policama trgovina velikih modernih maloprodajnih lanaca", navodeći kao primer britanski Tesko i francuski Karfur.
Halal industrija se temelji na uverenju da bi muslimani trebalo da jedu hranu i koriste kozmetičke proizvode koji su "halalan toyibban", odnosno dopušteni i u skladu sa verskim propisima. U Europi su trenutno najpopularniji halal proizvodi mleko u prahu, razni pojačivači ukusa, začini i umaci.












