Gasifikacija Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu teče planiranom dinamikom

Izvor: SEEbiz.eu, 17.Dec.2019, 09:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gasifikacija Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu teče planiranom dinamikom

BOSANSKI BROD - Ministrica za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS-a Srebrenka Golić razgovarala je danas sa zamjenikom generalnog direktora Zarubežnjefta za preradu i prodaju Igorom Šelkunovom, generalnim direktorom Refinerije nafte Bosanski Brod Anatolijem Karaljusom i Kirilom Tkačevom, generalnim direktorom Rafinerije ulja Modriča o ispunjavanju uslova iz ekoloških dozvola u ovim preduzećima te budućim aktivnostima u obje rafinerije.

Predstavnici ruskog >> Pročitaj celu vest na sajtu SEEbiz.eu << investitora, koji su vlasnici nafte industrije RS, obavijestili su Golić o namjerama za dodatna ulaganja s ciljem, kako je saopćeno, efikasnije zaštite i smanjenja uticaja proizvodnje na životnu sredinu.

Golić je podsjetila na značaj koji ova preduzeća imaju za razvoj privrede u RS i izrazila očekivanja da će kroz realizaciju započetih i planiranih projekata poboljšati ukupan poslovni ambijent u tom bh. entitetu.

Direktor Rafinerije nafte Bosanski Brod Anatolij Karaljus je upoznao resornu ministricu da radovi na gasifikaciji Rafinerije teku planiranom dinamikom i da očekuje da će radovi na mreži u krugu tog preduzeća biti uskoro gotovi.

Golić je naglasila da Ministarstvo, kao nadležni organ u oblasti zaštite i poboljšanja kvaliteta životne sredine, podržava sve mjere i aktivnosti koje se sprovode kako bi se izbjegle, spriječile ili smanjile štetne posljedice po životnu sredinu i zdravlje ljudi, saopćeno je iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS.

"Prelazak na ekološki prihvatljiva goriva, kao što je gas, jedna je od najefikasnijih mjera za zaštitu i poboljšanje kvaliteta vazduha. To je prirodno i ekološki prihvatljivo gorivo, koje u poređenju s ostalim fosilnim gorivima, poput mazuta, ima manje emisije ugljendioksida, i tako doprinosi očuvanju kvaliteta životne sredine, a prvenstveno kvaliteta vazduha. Pri sagorijevanju gasa, generalno, nastaju manje količine emisija zagađujućih materija štetnih po životnu sredinu zbog čega se i smatra strateškim energentom. Osim toga, u produktima sagorijevanja gasa nisu prisutni pepeo i čađ, odnosno PM čestice (praškaste materije) koje predstavljaju veliki problem u zimskom periodu kod sagorijevanja drugih goriva, a veoma su štetne po zdravlje stanovništva", rekla je ministrica Golić.

Nastavak na SEEbiz.eu...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SEEbiz.eu. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SEEbiz.eu. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.