Garant da kokoške nisu jele GMO soju

Izvor: B92, 02.Avg.2016, 16:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Garant da kokoške nisu jele GMO soju

Od pre nekoliko meseci u više od 30 prodavnica kupci u Srbiji mogu da izaberu sertifikovana jaja bez genetski modifikovane soje.

Projektom Dunav soja, Srbija štiti lidersku poziciju u Evropi u gajenju genetski nemodifikovane soje za svoje potrebe.

Potrošači kupovinom ovakvih proizvoda mogu biti sigurni da nema primese GM proizvoda ali i da je namirnica potpuno bezbedna za ljudsku ishranu. Ministarstvo poljoprivrede i nemački GIZ podržali su projekat o kome se dugo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << pričalo. Dunav soja je osnovana kao evropska inicijativa, i glavni cilj je povećanje površina pod genetski nemodifikovanom sojom i brendiranje takve proizvodnje kroz označavanje krajnjeg proizvoda na pakovanju.

“Srbija je dobila mogućnost da označi, ne označavaja se ako je životinja jela GM ali može dobrovoljno da se označi ukoliko žvotinja nije jela GMO soju. I Srbija je uz podršku ministarstva poljoprivrede prošle godine dobila mogućnost da označi proizvode pre svega životinjskog porekla takvom oznakom hranjenom sojom, kontrolisanog porekla”, kaže Marija Kalentić iz Dunav soje.

Upravo takva soja se proizvodi u našoj zemlji i to na blizu 200.000 hektara. U ovaj projekat uključen je veliki broj ratara. Jedan od njih je i Branislav Crveni, iz Turije.

“Prilično sam upućen u rad organizacije pod nazivom Dunav soja i u mnogome ih podražavam u načinu i njihovoj popularizaciji genetski nemodifikovanje soje iz prostog razloga ako bi se dozvolio uvoz GM soje u Srbiju mi kao individualni proizvođači bi bili u velikom problemu. GM soja je i do 50 evra jeftinija”, kaže Branislav.

“Mi čuvamo naših 50.000 poljoprivrednih proizvođača genetski nemodifikovane soje, industriji dajemo mogućnost da istakne i oznaci kvalitet proizvoda a potrošačima dajemo mogućnost izbora ukoliko žele da se kvalitetno hrane, proizvodima koji su bez GMO, domaćeg porekla..Sada to i mogu..”, kaže doktorka Jovana Đisalov

Prvi sertifikovani proizvodi, koji se mogu kupiti u našim prodavnicama s nalepnicom jesu jaja, koja se po ceni ne razlikuju od ostalih u ponudi. U planu je da od naredne godine potrošačima bude ponuđeno meso i mlečni proizvodi sa oznakom Dunav soja.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.