Izvor: B92, 02.Dec.2015, 13:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Galenika na tender, sve gotovo do maja
Privatizacija Galenike biće sprovedena kroz proces strateškog partnerstva dokapitalizacijom, a tender će najverovatnije biti objavljen početkom februara.
Tako će ostati dovoljno vremena da se do kraja maja završi ceo proces, izjavio je ministar privrede Željko Sertić.
Sertić je nakon posete kompaniji Galenika, rekao da je to dogovoreno sa rukovodstvom kompanije i privatizacionim savetnikom Dilojtom, ali i sa predstavnicima oba sindikata Galenike.
Sertić >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je novinarima rekao da je privatizacioni savetnik predložio, a da su se rukovodstvo i sindikati saglasili, da se partneru ponudi deo kapitala u samoj Galenici, odnosno da se da na upravljanje nekom novom menadžmentu koji će imati mogućnost da restrukturira kompaniju, finansijski je osposobi i uloži dosta kapitala u obrtna sredstva i investicije.
"Cilj je da povećamo vrednost Galenike da bismo za dve, tri ili pet godina mogli da uđemo u pravi, klasičan proces privatizacije", rekao je Sertić.
On je rekao da će kapital biti definisan u narednih mesec dana, uoči objavljivanja tendera.
Na pitanje da li ima zainteresovanih za Galeniku, Sertić je rekao da je nekoliko kompanija zainteresovano i da je bilo razgovora o tome, kako u Ministarstvu privrede, tako i u Agenciji za privatizaciju, dok su neki zainteresovani dolazili i u samu kompaniju.
"Jedan deo kompanija traži ustupke na koje mi kao država ne možemo da pristanemo", rekao je Sertić.
On je kazao da je bez obzira na dugove koji su u prethodnom periodu iznosili više od 220 miliona evra, rukovodstvo Galenike u ovoj godini uspelo da napravi profit i poveća proizvodnju i naplatu potraživanja u odnosu na prethodni period.
U Galenici trenutno ima 1.400 zaposlenih.









