Izvor: B92, 28.Jan.2012, 16:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Gajtner: Najgori deo krize iza nas
Davos -- Predsednik ECB Mario Dragi i američki ministar finansija Timoti Gajtner izjavili su da je evrozona ostvarila "izvanredan" napredak prema rešenju dužničke krize.
Gajtner, koji kao i Dragi učestvuje na Svetskom ekonomskom forumu u švajcarskom zimovalištu Davos, takođe je pohvalio napore evropskih zemalja da izvedu kontinent iz krize i istakao da su najnovije mere ojačale kredibilitet zajedničke evropske valute, evra.
Čelnik ECB, Dragi, kazao je da su preduzete >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << mere protiv mnogih faktora koji su pre četiri godine izazvali finansijsku krizu, ali je i apelovao na vlade da deluju brže na primeni svojih anti-kriznih programa.
Gajtner je istakao da su prisutni pokazatelji da je najgori deo krize prošao. "Evropa ostvaruje napredak. Tri nove vlade, italijanska, grčka i španska, obavljaju veoma težak posao, a ECB primenjuje mere koje moraju da budu primenjene", rekao je američki zvaničnik. Gajtner je dodao da je Evropi potreban "jači i uverljiviji zaštitni zid" i ukazao na mogućnost da će Sjedinjene Američke Države i zemlje u razvoju izdvojiti za Međunarodni monetarni fond više sredstava za potrebe finansiranja napora za spas prezaduženih članica evrozone.
"Postignuti napredak je izvanredan. U poređenju sa periodom od pre samo pet meseci, evrozona je danas potpuno drugačija", rekao je Dragi i dodao da je fiskalni sporazum, čije prihvatanje razmatra većina evropskih zemalja, ključan za napore za ublažavanje krize.
O tom sporazumu će se razgovarati u ponedeljak, 30. januara, na samitu Evropske unije (EU) u Briselu.
Dragi je istakao da je jedan od glavnih uzroka krize manjak regulative, kao i nedostaci bankarskog sektora.
"Ipak, mnogo toga se promenilo na bolje. Banke danas imaju više kapitala, manje dugova i imunije su na ogromne bonuse koji su bili karakteristični za period krize", rekao je šef ECB.
Dragijev optimizam delimično se temelji i na ranijoj izjavi komesara EU za ekonomska i monetarna pitanja Olija Rena, da bi dogovor sa privatnim kreditorima oko otpisa dela grčkog duga mogao da bude sklopljen već pre samita EU u ponedeljak.












