G-20 traži reformu bankarskog sektora

Izvor: RTS, 04.Sep.2009, 23:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

G-20 traži reformu bankarskog sektora

Reforma bankarskog sektora prioritet za rešavanje problema ekonomske krize, zaključili ministri finansija Grupe 20 najrazvijenijih zemalja sveta. Rusija, Kina, Indija i Brazil zatražile veću ulogu u nadzoru svetskog finansijskog tržišta.

Generalni direktor Međunarodnog monetarnog fonda Dominik Štros-Kan pozvao je vlade svetskih zemalja da osmisle jasne strategije za izlazak iz krize da ne bi zakočile privredni rast.

"Došao je trenutak da svetski lideri razviju >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << strategije za izlazak iz krize jer, ukoliko ne uspeju da pojasne i definišu planove, postoji rizik da će narušiti poverenje i zakočiti sam proces oporavka privrede", rekao je Štros-Kan.

Reforma finansijskog sistema na koju su se obavezale zemlje članice Grupe 20 ne napreduje "dovoljno brzo da bi se rešavali problemi koje je kriza otvorila", kaže Štros-Kan.

Štros-Kan smatra da bi bilo dobro da se "još povećaju" resursi MMF-a, iako su se zemlje članice Grupe 20 obavezale u aprilu da će pomoći toj međunarodnoj finansijskoj instituciji kako bi joj omogućile da poveća pomoć zemljama kojima je neophodna.

Ministri finansija Grupe 20 najrazvijenijih zemalja sveta i privreda u naglom usponu (G20), koji su večeras počeli dvodnevni sastanak u Londonu, glavnu pažnju su sa borbe protiv globalne krize preneli na reformu bankarskog sektora, s obzirom na sve češće znakove da se najdublja globalna recesija za više decenija konačno približava kraju.

Američki ministar finansija Timoti Gajtner je pozvao na restriktivnije regulisanje bankarskog sektora nakon što se učvrsti oporavak, sa ciljem suzbijanja prakse rizičnog kreditiranja koja je, kako se smatra, krivac za izbijanje sadašnje krize, što su podržali i ostali bankarski moćnici.

Gajtner je zatražio da se svim bankama postavi zahtev da podignu nivo kapitala, uz uvođenje strožih uslova za one banke koje bi mogle da predstavljaju pretnju finansijskoj stabilnosti.

Gajtner želi postizanje međunarodnog sporazuma do kraja iduće godine i uvođenje novih standarda do kraja 2012, preneo je Rojters.

Analitičari ukazuju da će možda biti teško postići širi konsenzus među ministrima finansija G20 u Londonu. Francuska ministarka Kristin Lagard je ukazala da je revidiranje važećih propisa vezanih za nivo kapitala, poznatih kao "Basel II", trebalo da bude dovoljno.

Na ovom skupu, koji predstavlja pripremu za samit šefova država G20 kasnije ovog meseca u Pitsburgu, u SAD, postoji široka saglasnost bar po jednom pitanju - niko ne žuri sa ukidanjem vanredne ekonomske pomoći sve dok ne bude postalo izvesno da je došlo do održivog oporavka.

"Učinili smo takvu grešku već ranije - u Americi krajem 30-ih godina prošlog veka, što se pokazalo pogrešnim i ponovo nas vratilo u recesiju", podsetio je britanski ministar finansija Alister Darling.

Više od dve godine previranja na finansijskom tržištu ostavilo je duboke ekonomske ožiljke u mnogim zemljama, podseća Rojters.

Nezaposlenost je visoka, a banke nerado odobravaju zajmove, ekonomski rast može još neko vreme biti sputan, što čini pritisak na vlade da zadrže praksu pružanja podrške.

Lideri Brazila, Rusije, Indije i Kine sastali su se danas sa Gajtnerom i zatražili da u završnom dokumentu sa sastanka, koji će biti objavljen u subotu, dobiju veću ulogu u globalnim finansijskim institucijama od one koju su im do sada nudili SAD i Evropska unija.

Ministri G20 će u petak za vreme večere diskutovati o načinima na koji bi mogli biti reformisani Međunarodni monetarni fond i Svetska banka, kako bi se bolje odrazio uticaj privreda u usponu - novih ekonomskih moćnika.

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

Sastanak ministara finansija G20

Izvor: BBC na srpskom, 04.Sep.2009

Ministri ekonomski najrazvijenijih zemalja sveta razmatraće napredak u oporavku globalne ekonomije. Predložena nova pravila za podelu bonusa bankarima

Nastavak na BBC na srpskom...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.