Francuska uvodi porez na bogatstvo

Izvor: B92, 20.Okt.2011, 21:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Francuska uvodi porez na bogatstvo

Pariz -- Zakonodavci u francuskoj skupštini odobrili su specijalni dodatni porez na bogatstvo koji će pogoditi najimućnije građane te zemlje.

To je još jedan u nizu pokušaja konzervativne vlade da istraje u smanjenju državnog deficita.

Novom dažbinom će građani čiji se godišnji dohodak kreće između 250.000 i 500.000 evra biti pogođeni sa dodatnih tri odsto poreza, dok će oni koji zarađuju preko 500.000 >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << evra plaćati dodatnih četiri odsto.

Poslanici su sinoć glasali o dodatnom porezu, o čijim je uslovima prošle nedelje postignut dogovor između vlade predsednika Nikole Sarkozija, njegove konzervativne stranke Savez za narodni pokret i drugih stranaka.

"Kada ste veoma bogati, ostvarujete prihode i pored vašeg osnovnog posla. Ovaj porez je sveobuhvatniji, doneće više (novca) i pravedniji je budući da pokriva dodatne prihode koje imaju veliki šefovi i imućna domaćinstva", rekla je ministarka za budžet Valeri Pekres.

U okviru mera štednje pokrenutih u avgustu, vlada ima za cilj da prikupi dodatnih deset milijardi evra u 2012, kao i da smanji potrošnju za milijardu evra u pokušaju da do 2013. postepeno smanji javni deficit na tri odsto bruto domaćeg proizvoda, koliko je granica EU.

Dodatni porez, koji će stupiti na snagu u fiskalnoj 2011. godini, primenjivaće se dok se francuske javne finansije ne vrate u stanje ravnoteže.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.