Izvor: B92, 30.Dec.2013, 11:39 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Evro "najdalje" od dolara od 2011.
Njujork, Frankfurt -- Evro je u petak skočio na najviši nivo u odnosu na dolar u prethodne dve godine, s obzirom da banke pripremaju svoje pozicije za kraj godine.
Evropska centralna banka (ECB) će sagledati sve pozicije banaka u regionu na kraju 2013. godine, kako bi utvrdili kojoj banci će biti potrebno dodatno finansiranje u sledećoj godini.
Evro je ostvario dobitak od 1,1 procenat na 1,3846 dolara i zabeležen je maksimum u toku dana od 1,3894 dolara, a predstavlja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << najviši nivo koji je zabeležen u oktobru 2011. godine.
Jen je zabeležio petogodišnji minimum u odnosu na dolar i evro, a na njegov pad je uticala pojačana tražnja za rizičnijim investicijama, što je uticalo na rast cena akcija u SAD-u i Nemačkoj na istorijske maksimume i negativno je uticalo na nisko-prinosnu valutu.
Dolar je zabeležio maksimum od 105,05 jena, pre vraćanja na 104,92 jena, dok je evro ojačao na 144,67 jena, odnosno na nivo koji nije vidjen od oktobra 2008. godine.
Prinosi na državne zapise bi u 2014. godini mogli da rastu ako Fed nastavi sa smanjenjem programa kupovine obveznica, s obzirom da je prošle nedelje preduzeo prve korake u smanjenju stimulativnih mera.
Funta je dostigla najviši nivo u odnosu na dolar od avgusta 2011. Funta se trgovala na 1.6577 dolara.


















