EBRD zove MSP: Dođite da vas pomognemo

Izvor: B92, 04.Mar.2016, 15:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EBRD zove MSP: Dođite da vas pomognemo

Beograd -- Evropska banka za obnovu i razvoj pozvala je mala i srednja preduzeća da iskoriste savetodavnu pomoć koju im obezbeđuje da se razviju i postanu konkurentnija.

Program podrške malim i srednjim preduzećima u Srbiji finansira Evropska unija, a EBRD ga sprovodi od 2013. godine. Do sada je u programu učestvovalo više od 240 preduzaća kojima su domaći i inostrani konsultanti pružali razne vrste pomoći.

Za plaćanje konsultanata EBRD je, zajedno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sa donatorima, do sada obezbedila 15,5 miliona evra.

Za program mogu da se prijave preduzaća u Srbiji čiji je promet do 50 miliona evra i imovina do 43 miliona evra. Da bi se kvalifikovala za program firma mora da finansira od 12 do 75 odsto troškova konsultantskih usluga.

Direktor EBRD za Srbiju Danijel Berg je u razgovoru sa novinarima kazao da je ta banka zadovoljna rezultatima programa podrške malom biznisu u Srbiji i da su neka od preduzeća koja su dobila stručnu pomoć sada regionalni i globalni lideri.

On je podsetio da je EBRD od 2001. godine u Srbiji podržala više od 750 preduzeća, što je doprinelo razvoju privatnog sektora.

EBRD će, kako je kazao Berg, nastaviti da podstiče preduzetništvo u Srbiji i pomaže preduzećima da unaprede poslovanje, kako bi što lakše ispunila evropske standarde u postupku pridruživanja zemlje EU.

"Među preduzećima koja su dobila savetodavnu pomoć EBRD njih 77 odsto je povećalo obrt u proseku za 23 odsto, a više od polovine je povećalo broj zaposlenih, prosečno za 14 odsto", kazala je menadžer projekta EBRD Saveti za mala i srednja preduzeća Bojana Vukosavljević.

Ona je objasnila da EBRD ne pomaže preduzeće koja imaju finansijske teškoće u poslovanju već ona koja imaju potencijal da se razvijaju.

Pomoćnica ministra privrede Srbije Katarina Obradović Jovanović je kazala da EBRD u sprovođenju programa podrške malim i srednjim preduzećima saradjuje sa Ministarstvom privrede koje je pripremilo veliki broj podsticajnih mera za preduzetnike i 2016. proglasilo Godinom preduzetništva.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.