Izvor: B92, 27.Maj.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Domaće firme dale lažne podatke"

Beograd -- Konzorcijum srpskih građevinskih firmi neće graditi most na Beški, evropski finansijeri procenili da ne ispunjavaju kriterijume

Ponude za projektovanje i izgradnju novog i sanaciju postojećeg mosta na Dunavu kod Beške, pored domaćeg sedmočlanog Konzorcijuma predvođenog Mostogradnjom, dostavio je i pet stranih kompanija. Velimir Ilić priznaje da je on sve učinio da srpske firme dobiju posao, ali je rukovodstvo Mostogradnje falsifikovalo dokumenta.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Naime, Evropska banka za obnovu i razvoj i Evropska investiciona banka, koje finasiraju radove, utvrdile su da domaći izvođači ne ispunjavaju kriterijume i da je potrebno izabrati novog. Zbog toga, iz Sindikata građevinarstva najavaljuju proteste i blokade puteva, jer smatraju da je ponuda Mostogradnje najbolja.

"Sporni su finansijeri, odnosno banke koje stoje iza tog projekta, investitori. Oni kažu da zbog falš dokumentacije koja je dostavljena oni su diskvalifikovani. Mi nismo sporni. Naša tenderska komisija je njima dala posao, ali banka je pregledala dokumentaciju. Oni su konkurisali za Bešku i u Crnoj Gori za jedan posao. Dostavili su bilans preduzeća za dva posla, bilansi su različiti i falš", kaže Ilić.

Vrednost čitavog projekta planirana je na 53 miliona evra, a posla bi bilo za nekoliko hiljada radnika, kažu u Sindikatu građevinarstva. Njihov predsednik Duško Vuković dematuje da je Mostogradnja dala lažna dokumenta i kaže da je reč o tome da pojedine multinacionalne kompanije vrše pristisak da se domaći izvođači diskvalifikuju i obezvrede pred privatizaciju: "Da se možda ovog trenutka onemogući njihova egzistencija, rad, jer dobijanjem ovako značajnog posla mi na neki način činimo atraktivnijim ta preduzeća, njihova situacija na tržištu akcija je sigurno mnogo veća, jer pojedini zainteresovani znaju da imaju velike poslove".

Kao jedan od favorita pominje se građevinska firma Intermost, koju je osnovala francuska kompanija Vensi, jedna od najvećih te vrste u svetu. Njen direktor, Rene Milošević, kaže da je Mostogradnja mogla dobiti posao i bez tendera, ako je država tako odlučila: "Kompanija Vinči je odgovorila na uslove koji su postavljeni u tenderu. Zato postoje komisije koje odlučuju ko treba da dobije posao. Mostogradnja, ako na taj način želi da dobije posao, pritiskom preko sindikata i štrajkova, onda nije trebalo da se organizuje tender".

Obnova mosta i izgradnja novog finansiraće se iz kredita Evropske investicione banke i Evropske banke za obnovu i razvoj, a čitav posao ne bi trebalo da traje duže od tri godine.

Inače, prošle godine su postojale optužbe iz Mostogradnje da im firma Intermost preuzima radnike, od kojih je zbog toga Mostogradnja podnela krivične prijave.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.