Izvor: B92, 09.Nov.2015, 17:19 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dočekali, Kina ostvaruje dugogodišnji san
Kinesko devizno tržište pokrenuće direktnu razmenu juana i švajcarskog franka, u vreme kada Kina podstiče veću upotrebu svoje valute u svetu.
Direktna razmena nacionalnih valuta Kine i Švajcarske počeće sutra, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu Kineske platforme za trgovinu devizama (CFETS), prenosi agencija Frans pres.
Direktno trgovanje valutama povećava efikasnost i smanjuje troškove transakcija budući da se trgovina obavlja bez konvertovanja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u treću valutu, poput dolara. CFETS trenutno omogućava direktnu razmenu juana za desetak valuta, uključujući evro, funtu, singapurski i novozelandski dolar.
Peking već niz godina želi da juan igra veću ulogu na globalnom finansijskom tržištu i da konkuriše dolaru, a Međunarodni monetarni fond će, kako se očekuje, uskoro uključiti juan u korpu valuta koje čine specijalna prava vučenja i u kojoj se trenutno nalaze dolar, evro, funta i jen.
Juan je početkom oktobra pretekao japanski jen i izbio na četvrtu poziciju kao najkorišćenija valuta u globalnim transakcijama, saopštilo je Svetsko udruženje za međubankarske finansijske transakcije (SWIFT).
Narodna banka Kine saopštila je da će razmena juana i franka promovisati bilateralnu trgovinu i investicije između Kine i Švajcarske.
Kina postepeno popušta stisak oko juana i omogućava njegovu širu upotrebu u inostranstvu, ali i dalje kontroliše kretanje kursa nacionalne valute na dnevnom nivou, kao i priliv novca u zemlju i odliv iz nje.









