Danak terorista, Tunis zatvara hotele

Izvor: B92, 19.Okt.2015, 19:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Danak terorista, Tunis zatvara hotele

U Tunisu je u septembru privremeno zatvoreno najmanje 70 hotela zbog terorističkih napada na dva letovališta ove godine.

To je ozbiljno ugrozilo turistički sektor koji čini oko 10 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).

"Situacija je krajnje sumorna. Stopa popunjenosti smeštajnih kapaciteta u zemlji ne prelazi 20 odsto", izjavio je za privatnu radio-stanicu Mozaik FM predsednik Federacije tuniskih hotelijera Raduan ben Salah.

"Od početka septembra 70 hotela >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je moralo da se zatvori zbog nedostatka gostiju, a i drugi će morati da pođu tim putem", dodao je on.

"Takva situacija će dovesti do teničke nezaposlenosti radne snage u ovom sektoru", rekao je Ben Salah napomenuvši da će im vlada isplaćivati pomoć od 90 evra mesečno i uplaćivati socijalno osiguranje tokom šest meseci po otpuštanju.

U turističkom sektoru Tunisa, koga je prošle godine posetilo šest miliona turista, posredno ili neposredno radi oko 400.000 ljudi.

Turizam, koji predstavlja oko 10 odsto nacionalnog BDP-a, trenutno prolazi kroz ozbiljnu krizu zbog terorističkih napada džihadista Islamske države na muzej Bardo u Tunisu u martu ove godine u kome je poginulo 22 ljudi i na letovalište u Susu u junu kada je nastradalo 38 osoba.

Letnja sezona je mogla delimično da bude spasena nacionalnom i regionalnom klijentelom, pre svega iz Alžira, ali dolasci evropskih turista su prepolovljeni od januara ove godine.

Međunarodni hotelski lanci su nedavno saopštili da će tokom zime zatvoriti svoje objekte.

Ekonomija Tunisa nakon protesta i promene vlasti 2011. je i dalje u teškoj situaciji. Očekivani privredni rast za 2015. biće ispod jedan odsto, a za 2016. ne veći od 2,5 odsto, preneo je AFP.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.