Cepkanje komore ili podsticaj?

Izvor: B92, 18.Dec.2012, 21:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Cepkanje komore ili podsticaj?

Beograd -- Iako je Zakon o izmenama i dopunama zakona o privrednim komorama usvojen još pre tri godine po hitnom postupku, još se ne primenjuje.

Prema najavama države to bi trebalo da se desi početkom 2013, ali tačan datum još se, ne zna, možda zato što u vladajućoj koaliciji ali ni među privrednicima, ne postoji dogovor oko toga da li je ovaj zakon dobar ili ne.

oplja se lome oko odredbe kojom se ukida obavezno plaćanje članarine i omogućava osnivanje udruženja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << svakom ko okupi 100 članova. Na taj način, država smatra, podstakla bi se tržišna utakmica. Protivnici zakona, međutim, veruju da bi on rascepkao postojeći komorski sistem, koji je jedan od najstarijih na svetu.

"Ukidanjem obaveznog plaćanja članarine svako bira čiji će biti član, da li će uopšte biti nečiji član. Cilj je da se podstakne konkurentnost, a promene su bile nužne", rekao je državni sekretar u Ministarstvu finansija i privrede Aleksandar Ljubić.

On je naglasio da će udruženja od Nove godine moći da biraju da li žele da plaćaju članarine.

Predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin oštro je kritikovao i način na koji je zakon usvojen, ali i njegovu sadržinu.

"Zakon je donet po hitnom postupku, bez javne rasprave, a privreda nije ništa pitana", istakao je osnovne zamerke Bugarin.

On smatra da je Privredna komora dobro radila svoj posao i upitao pravnike koliko je zakon koji treba da počne da se primenjuje "sprovodiv i održiv".

"Odgovorno tvrdim da je PKS reformisanija od 95 odsto institucija u zemlji", rekao je Bugarin.

Član Političkog saveta i privrednik Nikola Pavičić rekao je da u privredi postoje tri bloka, jedan je finansijski, drugi čini uvoznički lobi, a treći proizvodnja. "Ova prva dva mogu da se sama dogovore sa državom, ali proizvodnji u kojoj posluje 92.000 malih i srednjih preduzeća, potrebna je pomoć u dijalogu sa državom", naglasio je Pavičić.

"U ovom sistemu je jasno ko plaća ceh", naglasio je Pavičić, aludirajući na proizvodni sektor, koji bi, smatra on, trebalo zaštititi od visokog poreza, nerealnog kursa i zelenaških kamata.

Potpredsednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća Milan Knežević zamera Privrednoj komori što se nije suprotstavljala vlasti, što nije učestvovala u odlučivanju na način kako to treba i štitila privredu, što je dala "lažni legitimitet besmislenoj vlasti".

Ekonomista Aleksandar Stevanović kaže da svako najbolje zna gde želi da potroši svoj novac. "Komora nudi određene usluge, ako poboljša rad, napravi reformu, ne vidim zašto ne bi opstala", istakao je Stevanović. Članarina, napomenuo je on, nije jedini način od kog bi Komora mogla da prihoduje, već postoje razni evropski fondovi koji bi mogli da se iskoriste za razne projekte. U krajnjoj liniji, kako je rekao Stevanović, mogu da se smanje i rashodi.

Bugarin je rekao da PKS ne živi samo od članarina i da je od 2007. do 2012. udeo servisa i usluga porastao sa 27 na 40 odsto, što znači "da nismo sedeli skrštenih ruku".

"Tema nije urušavanje Privredne komore, ovaj Zakon treba da donese boljitak privredi", naglasio je Ljubić.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.