Bugarin: Novi talas krize uticaće loše na privredu Srbije

Izvor: Blic, 24.Avg.2011, 16:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bugarin: Novi talas krize uticaće loše na privredu Srbije

Predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin izrazio je danas bojazan da će novi talas ekonomske krize, bez obzira što je drugog karaktera i odnosi se na probleme javnog duga, negativno uticati na privredu Srbije.

Privreda Srbije dočekuje novi talas krize oslabljena i sa manjom "kondicionom snagom", nego što je to bio slučaj 2008, poručio je Bugarin na Tanjugovom Okruglom stolu "Da li je Srbija spremna za drugi udar ekonomske krize".

Bugarin je naveo da se >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << to pre svega odnosi na vrlo izražen problem velike nelikvidnosti i nesolventnosti domaćih preduzeća. On je naglasio da baš zbog toga što je poznato o kakvoj je krizi reč, država mora da reaguje na vreme i da stalno vodi dijalog sa poslovnom zajednicom.

Predsednik PKS se složio da je svakako potrebna podrška izvoznim preduzećima, pa bilo to uz dokapitalizaciju posredstvom Agencije za osiguranje i finansiranje izvoza, ili osnivanjem Razvojne banke.

Bugarin je rekao da je uočeno da se predlozi privrede prihvataju sa višemesečnim kašnjenjem, što se u budućoj praksi svakako mora promeniti.

- PKS je još pre tri i po godine tražila smanjenje obavezne rezerve banaka, što bi stvorilo šansu da se dodatna sredstva "upumpaju" u privredu - rekao je Bugarin.

U odnosu na 2008. plate manje za pet odsto

Bugarin se u svom izlaganju osvrnuo i na, kako je istakao, egzaktne činjenice, koje ukazuju u kakvoj se, realno, situaciji privreda i stanovnišvo Srbije sada nalaze.

- Ukupan mesečni fond zarada u oktobru 2008. iznosio je 805 miliona evra, a u julu ove godine 674 miliona evra, što predstavlja pad za 16,3 odsto - rekao je on.

On je naveo i podatke o kretanju prosečne zarade pre i nakon ekonomske krize iz 2008. godine.

- Izraženo u evrima, oktobarska zarada iz 2008. je bila 403,7 evra, a ovogodišnja julska zarada 383,8 evra, što je za oko 4,8 odsto manje nego oktobra 2008 - kazao je Bugarin.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.