Izvor: S media, 30.Sep.2010, 16:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Broj nezaposlenih u Nemačkoj sve manji
Broj nezaposlenih u Nemačkoj opao je tokom septembra na 7,2 odsto raspoložive radne snage, što pokazuje da vodeća evropska ekonomija izlazi iz privredne krize brže nego što se očekivalo, objavljeno je danas u Berlinu.
Izveštaj nemačkog federalnog Zavoda za rad pokazuje da je na kraju septembra broj nezaposlenih opao na nešto više od tri miliona, što je 157.000 manje nego u avgustu.
U septembru minule godine, broj nezaposlenih u Nemačkoj bio je veći za 315.000, >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << navodi agencija AP u izveštaju iz Berlina.
"Dobar ekonomski rast se nastavio i to je imalo pozitivan uticaj na tržište rada", izjavio je šef Federalnog zavoda za rad Frank Jirgen Vajze.
On je dodao da je tražnja radne snage od strane nemačkih kompanija sada visoka.
Nemačka privreda je tokom drugog kvartala imala rast od 2,2 odsto, računato prema tromesečnoj osnovi, jer je jačanje izvozne tražnje, podstaknuto i padom kursa evra, uticalo i na skok potrošačkog poverenja u zemlji.
Specijalisti za kretanja na nemačkom tržištu rada ističu da su poslodavci uspeli, uprkos tekućoj privrednoj krizi, da sačuvaju velik broj radnih mesta u kompanijama zahvaljujući i kratkoročnim vladinim subvencijama za podsticanje rasta domaće proizvodnje.
Ekonomista firme "IHS global insajt" Timo Klein smatra da je Nemačka, kad je reč o tržištu rada, znatno lakše prebrodila najteži deo globalne privredne krize nego druge zemlje u kojima su se poslodavci odlučili na masovno otpuštanje zaposlenih.
Tanjug







