Izvor: B92, 28.Apr.2014, 11:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Blaga zima - dobra prodaja Holcimu
Bern -- Švajcarski Holcim povećao je operativni profit devet odsto u prvom tromesečju, uglavnom zahvaljujući uspešno sprovedenom programu smanjenja troškova.
Ova švajcarska kompanija koja se upravo priprema da se spoji s francuskom grupacijom Lafarž, u prvom kvartalu 2014. zabeležila je operativni profit od 295 miliona franaka (242 miliona evra), dok je u istom razdoblju prošle godine on iznosio 270 miliona franaka, preneo je Rojters.
Usled negativnog valutnog efekta, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << prihodi u prvom tromesečju opali su 5,4 odsto, na 4,09 milijardi franaka, a kada se isključi uticaj kurseva, proizilazi da je prodaja porasla 7,8 odsto na godišnjem nivou. Blaga zima u Evropi dala je podstrek građevinskom sektoru, dodaje se u saopštenju.
Isti izvor podseća da su početkom godine, dva najveća svetska proizvođača cementa, Lafarž i Holcim, ozvaničila projekat ujedinjenja, operaciju koja bi mogla da dovede do talasa konsolidacije u sektoru gradjevinskih materijala, suočenom sa viškom kapaciteta i slabom tražnjom u Evropi.











