BiH vraća nove vozove Hrvatima

Izvor: B92, 27.Feb.2013, 14:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

BiH vraća nove vozove Hrvatima

Sarajevo -- Železnice federacije BiH odlučile su da hrvatskm Končaru vrate tek kupljeni elektromotorni voz, jer nemaju novca da otplate dug od 10 miliona KM za nabavku.

"Zaključili smo da će se dug po osnovu nabavke niskopodnog elektromotornog voza, koji iznosi 10 miliona KM, rešiti povratkom voza Končaru, jer je u resornom ministarstvu procenjeno da ni Železnice, a ni Vlada Federacije BiH, nemaju novca da ga isplate, dok istovremeno obaveze po osnovu kamata rastu", rekao je ministar >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Enver Bijedić.

On je dodao da je, osim toga, dovedena u sumnju i potreba za korištenjem tog voza u Železnicama FBiH i da se procenilo da ona nije opravdana, prenose regionalni mediji.

Bijedicć je predvodio delegaciju federalnog Ministarstva saobraćaja i komunikacija i Uprave JP Železnice FBiH, na razgovorima o dugu Železnice FBiH, a po osnovu popravke elektrolokomotiva i nabavke niskopodnog elektromotornog voza. On je u Zagrebu razgovarao sa izvršnim direktorom Hrvatske banke za obnovu i razvoj Branimirom Berkovićem, predsednikom Uprave Končara Ivanom Bahunom i predstavnicima hrvatskog Ministarstva pomorstva, saobraćaja i infrastrukture.

Dug za popravke 11 lokomotiva, koji iznosi 11,5 miliona KM, vratiće Uprava JP Železnica Federacije.

Ta otplata će se obezbediti iz sredstava koja Železnica FBiH ubire iznajmljivanjem lokomotiva Turskim državnim železnicama, sa kojima će se produžiti postojeći Ugovor za sledećih 12 meseci, počevši od juna 2013. godine.

Federalno ministarstvo saobraćaja i komunikacija takođe je pripremilo prednacrt Zakona o finansijskoj konsolidaciji Železnica Federacije u kojem se predlaže da se ovaj dug unese u zakon, te da bude sastavni deo izvršavanja međunarodnih obaveza Železnica Federacije koje dospevaju u sledeće tri godine.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

BiH vraća nove vozove Hrvatima

Izvor: S media, 27.Feb.2013

"Zaključili smo da će se dug po osnovu nabavke niskopodnog elektromotornog voza, koji iznosi 10 miliona KM, rešiti povratkom voza Končaru, jer je u resornom ministarstvu procenjeno da ni Železnice, a ni Vlada Federacije BiH, nemaju novca da ga isplate, dok istovremeno obaveze po osnovu kamata rastu",...

Nastavak na S media...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.