Beogradska berza: Solidan rast indeksa, NIS u fokusu

Izvor: SEEbiz.eu, 28.Jan.2020, 19:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Beogradska berza: Solidan rast indeksa, NIS u fokusu

BEOGRAD - Akcije svih kompanija kojima se danas trgovalo na Beogradskoj berzi zabeležile su rast, poguravši značajno naviše BELEX indekse.

Ukupan promet na Berzi iznosio je 489,5 miliona dinara (približno 4,2 miliona evra), budući da se trgovalo i državnim dužničkim hartijama.

Indeks BELEX 15 je skočio za 1,1 procenat na 806,50 poena, a BELEXline je ojačao za 0,6 odsto na 1.730,29 poena.

Najveći promet je ostvarila akcija Naftne industrije Srbije, >> Pročitaj celu vest na sajtu SEEbiz.eu << u iznosu od oko 2,3 miliona dinara, po nepromenjenoj ceni od 759 dinara.

Proizvođač i distributer tehničkih gasova Mešer Tehnogas se zadržao na cenovnom nivou od 14.006 dinara, uz realizaciju od 0,8 miliona dinara, dok je „Dunav osiguranje" registrovalo minimalan dobitak i dostigavši cenu od 4.000 dinara, a isprometovano je za nešto manje od 0,7 miliona dinara.

Dobitnike je predvodio Aerodrom „Nikola Tesla" s rastom vrednosti akcije od 5,2 procenta na 1.047 dinara, uz trgovanje od nepunih 0,6 miliona dinara, dok je preduzeće „Fintel energija" ostvarilo promet od 0,5 miliona dinara po ceni od 650 dinara, za 1,1 posto višoj nego u ponedeljak.

Valjaonica bakra Sevojno se takođe našla među dobitnicima dana, ojačavši za 2,2 procenta na 3.000 dinara, uz realizaciju u iznosu od 0,1 milion dinara.

Strani investitori su u ukupnom prometu na tržištu akcija imali udeo od 20,09 procenata, pri čemu u kupovini 0,27 posto a u prodaji 39,90 odsto.

Dve serije državnih obveznica denominovanih u evrima ostvarile su zajedno promet od skoro 483,2 miliona dinara (4,1 milion evra).

Obveznica serije RSO16137, koja dospeva u maju 2026. godine, istrgovana je za 271 milion dinara (2,3 miliona evra), dok je serija RSO1471 s rokom dospeća u aprilu 2024.,

zabeležila promet od 212,2 miliona dinara (1,8 milion evra). Strani investitori su u kupovini obveznica imali udeo od 21,96 odsto.

Nastavak na SEEbiz.eu...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SEEbiz.eu. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SEEbiz.eu. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.