Izvor: SEEbiz.eu, 11.Sep.2015, 18:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Beogradska berza: Bolji promet, ali i pad indeksa
BEOGRAD - Na kraju trgovačke sedmice na Beogradskoj berzi, promet je minimalno poboljšan dok su indeksi ponovo zabeležili pad.
Indeks najlikvidnijih akcija BELEX15 skliznuo je za 0,39 odsto na 635,31 poena, dok je širi pokazatelj stanja na tržištu indeks BELEXline oslabio za 0,48 odsto na 1.313,35 indeksnih poena. Ukupan promet u trgovanju akcijama iznosio je više nego skromnih 8,6 miliona dinara.
Najveći promet na tržištu registrovale su akcije Naftne Industrije >> Pročitaj celu vest na sajtu SEEbiz.eu << Srbije (NIIS). Nešto više od 3,7 miliona dinara isprometovano je po prosečnoj ceni od 649 dinara, koja podrazumeva dnevni pad od 0,46 odsto. Nepunih milion dinara prometa zabeležile su akcije Vitala iz Vrbasa (VITL), pri čemu je cena korigovana za 0,30 odsto na 995 dinara.
Gotovo nelikvidne prioritetne akcije Imleka (IMLKPB) upisale su 0,74 miliona dinara prometa, dok je cena suprotno opštem trendu, porasla za 2,56 odsto na 4.000 dinara. Akcije Alfa Plama (ALFA) su potonule za 1,44 odsto na 27.103 dinara, uz ostvarenu realizaciju od 0,5 miliona dinara. Četvrti dan uzastopno, vlasničke hartije Energoprojekta (ENHL) beleže pad vrednosti. Današnja korekcija od 1,66 odsto spustila je cenu po akciji nadomak 1.000 dinara. Ukupan promet na kraju trgovanja iznosio je tek 0,4 miliona dinara. Od hartija kojima se trguje na Prime Listingu berze, samo su akcije Aerodroma Nikola Tesla (AERO) ubeležile rast cene. Indikativna cena za naredno trgovanje iznosiće 1.250 dinara zbog dnevnog skoka od 0,48 odsto.
Obične akcije AIK banke (AIKB) jedine su iz bankarskog sektora registrovale minimalan promet, dok su obveznice stare devizne štednje zabeležile realizaciju od samo 3,1 hiljada evra.








