Izvor: B92, 13.Okt.2010, 10:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Beograd: Grejanje da poskupi 40 %
Beograd -- Gas za Beogradske elektrane je za godinu dana poskupeo za 60 odsto, što znači da bi daljinsko grejanje trebalo da poskupi za 40 odsto, kažu u tom preduzeću.
Pomoćnik generalnog direktora Beogradskih elektrana Petar Vasiljević kaže da je zbog tako velikog povećanja nabavne cene gasa od Srbijagasa, poskupljenje neizbežno, a da će odluku o povećanju cena doneti grad.
"Gas je za nas, kao kvalifikovane kupce, za godinu dana poskupeo za 60 odsto, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << a u ukupnim troškovima poslovanja ovaj energent učestvuje od 65 do 67 odsto. Proizlazi da bi za 40 odsto grejanje trebalo da poskupi u Beogradu”, objašnjava Vasiljević.
Radijatori u stanovima Beograđana topli su od četvrtka. U Beogradskim elektranama kažu da su u toku tople probe i da zvanično grejna sezona počinje u petak 15. oktobra. „
Elektrane su odavno nabavile mazut, kao rezervno gorivo, kojeg bez redovne isporuke gasa ima za dva meseca. Početak isporuke gasa sa Srbijagasom još nije ugovoren.
Raskorak cena
"Cene za sada mogu da podižu oni koji tokom godine nisu iskoristili poskupljenje. Kada bude uveden novi sistem obračuna, videćemo da li će biti novih poskupljenja. Realno, disparitet cena energenata i grejanja je i dalje prisutan”, objašnjava Milovan Lečić, predsednik Udruženja toplana.
I u drugim gradovima situacija nije sjajna. Kako stvari stoje, grejanje će početi na vreme, ali je neizvesno kako će se odvijati tokom zime i hoće li zalihe biti dovoljne.
Toplana u Novom Sadu je prosledila zahtev za podizanjem cena grejanja za 15 odsto još u septembru, ali gradsko veće se još nije izjasnilo. I u Kikindi su radijatori topli, ali nadležni se ne usuđuju da prognoziraju sezonu jer ova toplana može da radi samo na gas, a dug prema Srbijagasu je 70 miliona dinara. Ipak, grejanje najverovatnije neće poskupeti.
U Subotici će, s druge strane, biti poskupljenja za šest odsto, ali se još ne zna kada.
U Šapcu je u maju grejanje poskupelo za 13,8 odsto, a bilo je i spekulacija pre mesec i po dana da se priprema novi zahtev za poskupljenjem od dodatnih 20 odsto. Međutim, nema zvaničnog zahteva za još jednim podizanjem cene. I čačanska toplana je već podigla cenu koja trenutno iznosi 71 dinar po kvadratu.
Zahtev kragujevačke toplane za poskupljenjem od 18,1 odsto čeka još od proleća.
U Leskovcu je grejanje počelo u ponedeljak i radi se kalkulacija cene zbog cene mazuta. Grejanje u ovom gradu za sada košta 36,46 dinara po metru kvadratnom, a Miomir Jovanović, direktor toplane, kaže da nisu pripremili nikakav zvaničan zahtev - ali da, ukoliko budu tražili poskupljenje, ono neće biti manje od 20 odsto.
Užička Toplota, čije usluge daljinskog grejanja koristi 5.100 domaćinstava i oko 900 drugih korisnika, počela je sa isključivanjem neurednih platiša, čiji je ukupni dug dostigao 80 miliona dinara, potvrdio je Zoran Šibalić, direktor tog javnog komunalnog preduzeća. Gradska toplana u Nišu nije tražila višu cenu daljinskog grejanja jer se još ne zna da li će i koliko poskupeti gas.
Direktor javnog komunalnog preduzeća Gradska toplana u Pirotu Radovan Nikolić izjavio je da korisnici usluga daljinskog grejanja u Pirotu od 1. novembra treba da očekuju nove cene.
"Obratićemo se lokalnoj samoupravi sa zahtevom da se odobri povećanje cene grejanja za 10 odsto od 1. novembra. To je minimum”, kaže Nikolić.
Gradsko veće Zaječara usvojilo je odluku o pozajmici 650 tona mazuta od direkcije za robne rezerve. Grad će mazut pozajmiti akcionarskom društvu Toplifikacija Moravija Zaječar sa rokom vraćanja od godinu dana. Grejna sezona počeće 15. oktobra, a ta količina goriva biće dovoljna za oko mesec i po dana grejanja. Majdanpek je pozajmio oko 400 tona mazuta.
Zanimljivo je da su do sada lokalne samouprave podizale cene grejanja i za 15 odsto, a da im je dozvoljeno poskupljenje u nivou inflacije, što je za ovu godinu osam odsto. Korekcije ubuduće mogu da budu i više i češće kada Vlada usvoji novu formulu za obračun, po kojoj će cene grejanja pratiti cene energenata koje toplane nabavljaju.
Pratite specijal: NIS na berzi











