BG: Dovoljno energenata za zimu

Izvor: B92, 11.Nov.2010, 13:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

BG: Dovoljno energenata za zimu

Beograd -- Beogradske elektrane imaće dovoljno energenata za grejnu sezonu, a tako će biti i u februaru koji se najavljuje kao najhladniji mesec u poslednjih 1.000 godina.

Svima koji su priključeni na daljinski sistem grejanja, biće toplo u stanovima", kaže Petar Vasiljević, pomoćnik generalnog direktora Beogradskih elektrana.

Vasiljevic navodi da Elektrane očekuju redovnu isporuku gasa i dodaje da su planirane količine mazuta odavno nabavljene. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<

Inače, mazuta, uz redovnu isporuku gasa, ima dovoljno za celu grejnu sezonu, a bez isporuke gasa za tridesetak grejnih dana. Ukoliko bude potrebe, kaže Vasiljević, Elektrane će nabaviti nove količine mazuta.

I Goran Aleksić, član Gradskog veća, uverava da će grejanja u prestonici biti.

"Grejanja mora da bude i mi smo dužni da ga obezbedimo Beograđanima. Očekujemo redovnu isporuku gasa”, kaže Aleksić.

Iako je grejanje u glavnom gradu poskupelo za 30 odsto, to nije garant da Elektrane više neće praviti dugove za gas.

"Poskupljenje grejanja je na bazi cene gasa od 35 dinara po kubiku i ta nova cena grejanja trebalo bi da nam omogući da pokrijemo troškove za tekuću potrošnju gasa. Međutim, u fakturi za oktobar, koju smo dobili prekjuče, cena kubika gasa je bila 38 dinara. Nadamo se da će cena za novembar, ali i ubuduće, biti 35 dinara po kubiku, kako Elektrane ne bi imale nove dugove za gas. U svakom slučaju, to neće uticati na isporuku tog energenta”, rekao je Vasiljević.

On navodi da dug Srbijagasu za prošlu grejnu sezonu sad iznosi oko 3,6 milijardi dinara bez kamata. Iako su Grad, Vlada i Srbijagas postigli dogovor o izmirenju tog duga, on još nije vraćen, a čeka se rebalans budžeta.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.