Arapi ostaju bez Kraljičine plaže?

Izvor: B92, 29.Apr.2014, 11:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Arapi ostaju bez Kraljičine plaže?

Budva -- Prodaja Kraljičine plaže, između Buljarice i Sutomora, jednog od najlepših prostora na južnom Jadranu, dovedena je u pitanje.

Pre nego što je crnogorska vlada odobrila prodaju arapskom koncernu "Rojal grup", saglasnost za takvu trgovinu je povukao potpredsednik SO Budva Ljubomir Filipović.

Opštine Budva i Bar potpisale su ugovor sa Arapima o prodaji 42,3 hektara zemlje uz plažu, za sumu od 21 milion evra.

Kraljičina plaža na granici budvanske i >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << barske opštine dobila je ime po crnogorskoj kraljici Mileni, ženi prvog i poslednjeg crnogorskog kralja Nikole Petrovića Njegoša. Ona je na nju dolazila pošto je Crna Gora, nakon Berlinskog kongresa, dobila izlaz na more (tada su joj pripali Bar i Ulcinj). Od ukupno 423.000 kvadrata, koliko je ponuđeno na tenderu, 230.000 pripada opštini Budva.

Rukovodstva obe opštine su posle raspisivanja tendera, i naročito pošto je on završen, kazala da se javio kvalitetan partner koji će u fazama graditi atraktivan turistički kompleks u zaleđu čuvene plaže. Od dobijenog novca stabilizovali bi finansijsku situaciju, posebno u Budvi koja je u hroničnim dugovima, a novac bi i te kako dobro došao i Baru za dalji razvoj.

Potpredsednik budvanske opštine je u svom dopisu Vladinoj komisiji za ekonomska pitanja naveo da je nakon "sagledavanja ugovora, koji je trebalo da bude zaključen sa firmom-kćerkom arapskog koncerna "Kvin bič divelopment kompani", uvideo da bi on opštini Budva naneo nesagledive štetne posledice".

"Odlučio sam da povučem potpis na ranije datu saglasnost jer bi realizacijom tog ugovora imali štetu i Budva i država Crna Gora", istakao je Filipović, zamolivši da se u daljim planovima uvaži njegova odluka.

Tender za prodaju prostora uz Kraljičinu plažu odobrila su oba lokalna parlamenta. On je raspisan lane u oktobru i cena po kvadratnom metru je iznosila 50 evra. Kako se i očekivalo, na međunarodni tender javili su se jedino Arapi.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.