Izvor: Capital.ba, 14.Okt.2024, 14:23

Apel za pomoć kompanijama stradalim u poplavama

SARAJEVO – Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Ahmet Egrlić apelovao je na donosioce odluka u zemlji da pomoć ugroženim od poplava koje su zadesile BiH znatnim dijelom bude usmjerena ka kompanijama i vraćanju radnih mjesta, kako bi njihovi proizvodi bili vraćeni na tržišta. “Još se ne vide posljedice na ekonomiju BiH izazvane poplavama koje su zadesile zemlju. Imamo direktnu štetu – poplavljene kompanije >> Pročitaj celu vest na sajtu Capital.ba << koje su potpuno ugasile svoju proizvodnju poput one u Fojnici koja ima 400 zaposlenih, a koja je izvozila 90 odsto svojih proizvoda i gdje se šteta još zbraja”, izjavio je Egrlić novinarima u Sarajevu. Kada je riječ o drumskom i željezničkom saobraćaju, Egrlić je naveo da je šteta ogromna i nemjerljiva jer su putevi i željeznica do luke Ploče žila kucavica logističkih pravaca BiH, zbog čega je važno da što prije budu stavljeni u funkciju. Egrlić je podsjetio da samo jedna kompanija dnevno uvozi preko luke Ploče više od šest tona sirovine za gotove proizvode koje plasira iz BiH, a takvih ima još i njima je ugrožen opstanak, jer troškovi transporta značajno utiču na gotove proizvode. On je napomenuo da je Spoljnotrgovinska komora izdvojila po 50.000 KM za pet opština pogođenih poplavama, te dodao da se očekuje da će pomoć, posredstvom lokalnih zajednica, biti direktno plasirana privredi. Egrlić je rekao da žali za ljudskim životima izgubljenim u katastrofalnim poplavama koje su pogodile BiH. Ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković naveo je da je mnogo zemalja ponudilo pomoć BiH, i ljudima i ekonomiji, koja je pretrpjela strahovit udar, posebno zbog prekida željezničkog saobraćaja, što uzrokuje veliku ekonomsku štetu. “U Ministarstvu smo posvećeni komunikaciji i koordinaciji spoljne pomoći prema institucijama u BiH. Drugu nadležnost nemamo“, rekao je Konaković i dodao da domaće institucije imaju snage da riješe dio ovog problema. Prema njegovim riječima, važno je da se institucionalno, u okviru mehanizma civilne zaštite, pristupi određenim fondovima koji će biti korišteni. “Tu je Savjet ministara položio ispit. Jedan od rijetkih ispita kada je u pitanju jedinstvo, što će imati efekta i na saniranje štete. Pred nama je važan proces koji će sigurno trajati više od godinu dana, a možda i godinama“, istakao je Konaković. On je napomenuo da će biti dovoljno sredstava da se pomogne ugroženim privrednim subjektima, od kojih živi BiH. Srna The post Apel za pomoć kompanijama stradalim u poplavama appeared first on Capital.ba - Informacija je capital.

Nastavak na Capital.ba...






Povezane vesti

Egrlić: Spoljnotrgovinska razmjena sa Malezijom povećana pet puta

Izvor: Nezavisne Novine, 14.Okt.2024

SARAJEVO - Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Ahmet Egrlić izjavio je da je spoljnotrgovinska razmjena BiH i Malezije u posljednje tri godine povećana pet puta i dostigla 10 miliona evra, što je malo i ne odražava dobre odnose dvije zemlje, te istakao da je saradnju moguće ..

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Capital.ba. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Capital.ba. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.