ZBOGOM Kinezi beže iz Srbije, a evo i zašto

Izvor: Blic, 13.Jul.2015, 08:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ZBOGOM Kinezi beže iz Srbije, a evo i zašto

Trgovci iz prvog kineskog tržnog centra u Evropi masovno odlaze iz Srbije jer, zbog visokih carina i cena zakupa, ne mogu da održe konkurentnu cenu. Ekipa "24 sata" posetila je blok 70 na Novom Beogradu i, sudeći po onome što smo zatekli - nije baš sve tako crno.

Od mnogobrojnih lokala u kojima može da se nađe sve, od igle do lokomotive, naišli smo na svega dva zatvorena lokala. Na jednom je i istaknut oglas na kineskom, a jedan od trgovaca nam je objasnio da se taj lokal >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << izdaje.

- Otišli su i sada pokušavaju da izdaju lokal, ali ne zato što im ovde nije išlo, već zato što su otvorili svoju malu robnu kuću u gradu. Ja ne radim ovde baš dugo, ali koliko sam upućem oni stalno odlaze, i drugi dolaze, tako da mislim da te priče o masovnom odlasku nisu u potpunosti istinite - kaže Stjepan Kitić, koji prodaje garderobu u obližnjem lokalu.

Prema njegovim rečima, ljudi zaista ima manje nego pre par godina, ali pred leto ima kupaca koji i dale dolaze tražeći najniže cene. Tržni centar je kao i ranije prepun robe i Kineza, ali ono što fali jeste rulja kupaca na koju smo navikli.

- Oni jednostavno ne mogu više da održe konkurentnu cenu, jer je carina užasno poskupela. Ono što su nekad po kontejneru robe plaćali 30, 40 hiljada dinara, sada plaćaju po 6, 7 miliona. Treba tu uračunati i PDV i cene zakupa, ali i činjenicu da danas po maltene istim cenama garderobu možete da kupite, na primer, u "Delta sitiju" - rekao nam je jedan od prodavaca, koji već godinama radi kod Kineza.

Zaista, veliki lokal odmah pored njega čami zatvoren, jer se porodica koja je tu radila spakovala i otišla u zavičaj.

Koliko broj kineskih državljanja pada u Srbiji konstantno pada, a šta kažu brojke pročitajte na sajtu 24 sata.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.