Vlaške majke u petnaestoj, babe već u tridesetoj

Izvor: S media, 22.Apr.2011, 00:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vlaške majke u petnaestoj, babe već u tridesetoj

U Negotinu oživelo sećanje na tradiciju maloletničkih brakova.

Negotinsko porodilište nedavno je, sa bebom u naručju, napustila petnaestogodišnja devojčica iz osnovne škole. Zatečeni su i pedagozi i socijalni radnici jer je tema maloletničkih brakova, po kojima je Negotinska krajina decenijama prednjačila u Srbiji, bila potisnuta sve aktuelnijim raspravama o narkomaniji i drugim savremenim porocima. Ne slučajno, jer je Negotin (čiji je gotovo >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << svaki treći stanovnik na privremenom radu u inostranstvu) još pre više od dve decenije, odmah posle Beograda, osnovao i opštinski štab za borbu protiv narkomanije. I – sve do nedavnog slučaja maloletne majke, maloletnički brakovi nisu bili u žiži ovdašnje javnosti.

A do pre pola veka u negotinskoj opštini sklapano je godišnje i do 30 maloletničkih brakova. Maloletnih porodilja bilo je i dvostruko više, a pre dvadeset godina jedna romska devojčica prvo dete rodila je u dvanaestoj, a drugo sa nepunih 14 godina.

Basesku: Status rumunske manjine za Vlahe

Rumuni i(li) Vlasi koče put Srbije ka EU

Celu noć silovao mladića!

Zatečeni stručnjaci ipak nisu skloni da poveruju da se tradicija maloletničkih brakova u ovom kraju, karakteristična prevashodno za vlašku populaciju, obnavlja i u ovom veku. Ali, nije ni zamrla potpuno, kao što se mislilo. Prošle godine u negotinskom porodilištu 16 porodilja su bile maloletnice, a tri su imale manje od 14 godina. Među Vlasima nisu retke porodice sa po pet živih generacija. Devojčica koja rodi sa 14 godina postaje baka sa 28 ili 30 godina, a ima na ovom području i očeva sa 17 godina. Ipak, na glasu su ovde decenijama, i sada, vlaške babe, mlađe i očuvanije od mnogih u svetu. Dobijaju unučiće od maloletnih ćerki, neretko i unučiće od unuka.

Maloletni očevi

U Centru za socijalni rad u Negotinu pamte slučajeve maloletničkih brakova kada su neveste bile punoletne, a mladoženje malolene. To je, kako kažu, bilo karakteristično za prošlu deceniju kada su rumunske državljanske masovno dolazile u Krajinu, pa im je brak sa našim državljanima bio prilika da dobiju stalnu boravišnu vizu.

- Imali smo slučaj punoletne Rumunke u visokoj trudnoći koja se venčala za sedamnaestogodišnjeg mladića, naravno uz priču o velikoj ljubavi. Nekoliko meseci nakon porođaja Rumunka je pobegla i maloletnom ocu ostavila bebu. On je, nažalost, dete potpuno zanemario i ono je završilo u hraniteljskoj porodici - seća se Kruna Stefanović.

U Negotinu se pamte i „bračni slučajevi“ iz vremena kada je ovde cvetao poznati negotinski buvljak, u poslednjoj deceniji prošlog veka. Tada su uloge neodoljivih zavodnica imale naočite (punoletne) Rumunke. Zavodile su, istovremeno, i dedove i unuke u negotinskim selima, uživajući u imovini i ušteđevini njihovih sinova i očeva gastarbajtera. Još se priča kako je jedna Rumunka zaludela „tetrebastog“ maloletnika u jednom negotinskom selu. Živeli su raskalašno, dobili i sina, a zatim je zavodnica iznenada nestala. S njom je nestala i ušteđevina koja je u selo godinama stizala od roditelja iz Švedske.

(Politika, Blic)

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.