Izvor: Akter, 17.Avg.2015, 17:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Traže kontrolu novinskih tekstova i TV priloga
Lokalni antikorupcijski forum Niš (LAF) i Biro za društvena istraživanja (BIRODI) će, medijima koji se projektno finansiraju iz budžeta grada Niša, poslati Instrument za monitoring medijskih sadržaja, rečeno je danas na konferenciji za novinare
Kako su naveli predstavnici LAF-a i BIRODI-ja, taj Instrument će omogućiti uvid u izveštavanje medija, a prvenstveno uvid u to kakav će novinari imati pristup u svojim tekstovima i televizijskim prilozima, i koliko će medijski >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << sadržaji zadovoljavati interese građana.
Predstavnici LAF-a i BIRODI-ja Zorica Miladinović i Zoran Gavrilović istakli su da bi ovaj model samoevaluacije trebalo da bude poslat svim medijima u Srbiji koji se projektno finansiraju.
Miladinovićeva je objasnila da Instrument ima dva dela, i to deo o medijskom sadržaju i deo o akterima, i da će tražiti da se dostavlja na ekspertsku analizu jednom mesečno.
"Novinari u prvom formularu taksativno navode ko su akteri, šta su teme i koji je tonalitet izveštaja. U drugom formularu se popunjavaju podaci o akterima u prilogu i navodi se vreme koje im je posvećeno, način predstavljanja i tonalitet", kazala je Miladinovićeva.
Gavrilović je rekao da se na ovaj način novinari motivišu da imaju kritički pristup i da obrađuju teme koje su od interesa za građane, a ne za vlast.
"Novinari ovim putem zapravo štite sebe i svoju profesiju, jer smo svedoci da mediji polako postaju sredstvo za zabavu. Novinarima preti realna opasnost da ih jednoga dana na poslu zamene starlete i manekenke", kazao je Gavrilović.
Kako je naveo, mediji u Srbiji sve se manje bave istraživanjem i ozbiljnim analizama, a sve više promocijom interesa političara.




















