Svetski univerziteti žele naše matematičare

Izvor: Politika, 10.Maj.2010, 23:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Svetski univerziteti žele naše matematičare

Sedmoro đaka odeljenja „četvrtog D” Matematičke gimnazije primljeno na Triniti – Dušanu Milijančeviću sa Instituta u Masačusetsu nude 212.000 dolara da se školuje kod njih

Dušan Milijančević još razmišlja da li da prihvati ponudu Amerikanaca od 212.000 dolara za četiri sezone. Osamnaestogodišnjak će odluku doneti do jeseni. Teodor fon Burg je godinu dana mlađi od Dušana i već sada je sasvim siguran da će, kao verovatno najveća evropska mlada zvezda u >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << narednom prelaznom roku, dostići Dušanovu cenu, s tim da još proučava za koga će potpisati, jer je skloniji da karijeru nastavi u Evropi.

Dvojica mladića nisu mladi talenti srpskog basketa koje je ponovo otkrio Dule Vujošević, ali njihove dosadašnje karijere pokazuju da je mistični i za širu javnost neistraženi svet matematike gotovo jednako unosan kao neki od dobro plaćenih sportova. Momci iz Matematičke gimnazije u Beogradu to ponovo dokazuju. Šestorica njih koji su činili naš nacionalni tim na Balkanskoj matematičkoj olimpijadi u Moldaviji, održanoj početkom maja, osvojili su dva zlata, dva srebra i dve bronze. Teodor je i ove godine apsolutni pobednik takmičenja, čime je ponovio prošlogodišnji uspeh.

Odavno je opšte mesto pominjati uspehe učenika Matematičke gimnazije posle međunarodnih takmičenja. O njemu dovoljno govori činjenica da je više od trećine odeljenja „četvrtog D”, njih sedmoro, primljeno na Triniti, najcenjeniji koledž Kembridža, dok će njihova drugarica iz odeljenja Nataša upisati Oksford.

„Prošle godine, iz cele Istočne Evrope na odseku matematike na Kembridžu su primljene samo dve devojke. Obe su išle u isto odeljenje Matematičke gimnazije”, kaže direktor ove ugledne obrazovne ustanove Srđan Ognjanović koji naš matematički nacionalni tim sprema za 51. letnju olimpijadu u Kazahstanu.

Mladi Šapčanin Dušan Milijančević, koji živi u srednjoškolskom domu, već je dobio dve ponude za stipendiju. Primljen je na Trinitiju, ali sa Masačusetskog instituta za tehnologije u Bostonu, koji se smatra najuticajnijim svetskim univerzitetom u domenu matematike i fizike, nude mu stipendiju vrednu 212.000 dolara.

„Još razmišljam, jer je ponuda iz Amerike veoma privlačna, naročito što posle završetka studija nemam nikakvu obavezu prema njima”, kaže Dušan. On namerava da se posveti doktorskim studijama, ali pominje takođe da su se mnogi talenti iz Matematičke gimnazije, posle sticanja doktorske diplome, zaposlili na svetskim berzama ili u investicionim bankama. Ako ipak ostane u svetu nauke, početna plata će mu biti oko 130.000 dolara. „Matematika je isplativ posao. Prema američkim istraživanjima, primenjena matematika, naročito u finansijama, spada u pet najplaćenijih poslova u svetu”, tvrdi Dušan.

To su ponude koje se ne odbijaju, jer on sada dobija stipendiju od Ministarstva nauke vrednu 20.000 dinara, a takođe koristi i nagrade za mlade talente Beograda i Šapca.

Sedamnaestogodišnji Teodor fon Burg ne prima stipendiju i nije mu jasno zbog čega. Matematiku je počeo da uči u vrtiću i tokom školovanja uspeo je da po znanju ide četiri godine ispred ostalih. Najcenjeniji univerziteti u Britaniji i SAD će ga preuzeti možda i već ove godine, iako nije maturirao. Kao i njegovi prijatelji, on vežba matematiku tri-četiri časa dnevno, svestan da je ostvario svoje snove. Radi ono što najviše voli.

Direktor Matematičke gimnazije smatra da država greši što se lako odriče najdarovitijih. „Državi su potrebniji naučnici nego „zvezde Granda”, kaže Srđan Ognjanović koji upravlja jednom od najpoznatijih evropskih škola.

Zbog odlične saradnje sa univerzitetima u Srbiji i naučnim institutima, u gimnaziji predaje tridesetak doktora nauka.

„To su zahtevna deca koja traže znanje, postavljaju teška pitanja. Često ne mogu odmah da im odgovorim, već moram da istražujem”, ukazuje direktor. I pored svetskih uspeha i dodatnog rada sa talentovanim učenicima, profesori Matematičke gimnazije imaju iste plate kao kolege u ostalim srednjoškolskim ustanovama.

--------------------------------------------------------------

Šest medalja

Na 27. Balkanskoj olimpijadi u Moldaviji, pored Teodora fon Burga, zlato je osvojio i Luka Milićević. Stevan Gajović i Dušan Milijančević osvojili su srebrne medalje, dok su Rade Špegar i Mihajlo Cekić uzeli bronzana odličja. Prošle godine, na Olimpijadi održanoj u u našoj zemlji, ekipa Srbije osvojila je prvo mesto.

Aleksandar Apostolovski

[objavljeno: 11.05.2010.]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.