Surogat materinstvo u prednacrtu Građanskog zakonika

Izvor: Glas javnosti, 03.Jul.2011, 07:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Surogat materinstvo u prednacrtu Građanskog zakonika

BEOGRAD - Novi Građanski zakonik u Srbiji ozakoniće surogat materinstvo. Prednacrtom Građanskog zakonika detaljno se reguliše sklapanje ugovora između buduće majke i žene koja će za nju nositi i roditi bebu.

Surogat majke neće imati nikakvu naknadu, osim za troškove trudnoće i rađanja, piše Politika. Prednacrtom Građanskog zakonika uvodi se mogućnost da dete bude začeto veštačkom oplodnjom jajne ćelije buduće majke, a da se razvija u materici žene koja će roditi bebu.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << />
Ako se usvoji predlog koji sadrži novi zakonik, žena koja ima jajne ćelije sposobne za oplodnju, a nema matericu, moći će da postane majka uz pomoć druge žene s kojom zaključi ugovor o rađanju.

Kao ugovorne strane u budućem zakoniku označeni su nameravani roditelji i surogat majka. Propisano je i ko ne može biti surogat majka, jer ugovor ne može biti zaključen između bliskih i daljih rođaka. Kao alternativno rešenje predloženo je da surogat majka može biti bliski srodnik u slučaju da ona samo "iznajmljuje" matericu, dok nameravana majka daje jajnu ćeliju, navodi list.

U Srbiji surogat materinstvo sada nije dozvoljeno.

Nastavak na Glas javnosti...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.