Izvor: S media, 10.Jan.2011, 14:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Štititi podatke prilikom finansijskih transakcija
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić istakao da je neophodno da država mnogo više pažnje posveti zaštiti podataka o ličnosti, povodom ustupanja bankarskih potraživanja prema gradjanima, po diskontnim cenama, agencijama za naplatu dugovanja.
"Za gradjane je, naravno, najbitniji finansijski, materijalni aspekt ovakvih transakcija. Nije sporno da banke, pod odredjenim uslovima i u skladu sa zakonom mogu svoja potraživanja >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << da prodaju agencijama ili drugim sličnim institucijama, ali takodje, ne sme biti sporno da novi poverilac ne može jednostrano menjati uslove ukoliko bi te izmene dovele klijenta u nepovoljniju poziciju, kao ni to da o cesiji dužnik mora biti obavešten", istakao je Šabić.
U saopštenju sa javnost, poverenik je naveo da, sa stanovišta prava gradjana nije manje zanimljiva činjenica da se prilikom prenošenja potraživanja prenosi odnosno ustupa i, po pravilu, značajan broj podataka o ličnosti.
On je upozorio na to da se prilikom ustupanja podataka o ličnosti novom rukovaocu mora voditi računa da to budu samo oni podaci koji suneophodni radi ostvarivanja nove svrhe obrade, odnosno naplate potraživanja a ne i drugi podaci koje su banke eventualno prikupile.
Takodje, Šabić je naveo da su rukovaoci podacima dužni da preduzmusve zakonom predvidjene mere zaštite podataka i da je u postupkupredaje podataka prethodni rukovaoc dužan da upozori narednogrukovaoca o posebnim merama zaštite koje su preduzete.
"Od najnačelnijeg značaja je to da se u radu naših banaka sa klijentima primenjuju propisi koji su doneseni pre donošenja Zakona o zaštiti podataka o ličnosti i važećeg Ustava i nisu uskladjeni sa njima", ukazao je Šabić.
Prijava protiv Tadićevog službenika
On je upozorio da prikupljanje i obradu podataka o ličnosti klijenatabanke vrše na osnovu opštih uslova poslovanja a ne, kako je to predvidjeno članom 42 Ustava, pod uslovima koji su uredjeni zakonom.
Ispravićemo manjkavosti
Zbog toga će Poverenik uputiti odgovarajuće inicijative Ministarstvu pravde i Narodnoj banci Srbije za izmene i dopune Zakona o obligacionim odnosima i Zakona o bankama, navodi se u saopštenju.
(Beta)









