Stanje se normalizuje u Kragujevcu, iseljeno 80 osoba

Izvor: Politika, 27.Maj.2014, 11:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Stanje se normalizuje u Kragujevcu, iseljeno 80 osoba

Izlio se Bresnički potok, ispaljeno 38 protivgradnih raketa

KRAGUJEVAC – Posle jučerašnjeg nevremena, u Kragujevcu se danas stanje normalizuje, sve škole rade i grad se uredno snabdeva strujom i vodom, izjavio je Tanjugu zamenik komandanta Štaba za vanredne situacije Zoran Jovanović.

Naglašavajući da se radi na sređivanju ulica koje je bujična voda prekrila kamenom i rizlom, Jovanović je rekao da se gradski prevoz odvija po predviđenom redu vožnje, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << i napomenuo da je oštećen asfalt ka naselju Ilićevo.

„Preliminarne podatke o broju poplavljenih objekata kao i drugu štetu trebalo bi da imamo do 14 časova kada će zasedati Štab za vanredne situacije”, rekao je Jovanović.

On je naveo da je ukupno 80 lica iseljeno iz svojih kuća, koje su u nižim zonama grada, kao i da su u najvećem broju smešteni u hali „Šumadija sajma”, dok je njih 11 u Gerontološkom centru.

Komandir Vatrogasno-spasilačke brigade Kragujevac Nenad Milošević Tanjugu je izjavio da su tokom noći imali 23 intervencije, kao i da su spasili 18 osoba iz poplavljenih automobila, koji su u nevremenu zatekli u nižim zonama grada.

„Imali smo dosta posla na crpljenju vode iz podruma, čiji je nivo bio od 20 centimetara pa i do jednog metra”, rekao je Milošević i dodao da su vodu ispumpavali iz podruma Kliničkog centra, Studentskog doma, Eparhijskog doma...

U Kragujevcu je jutros sunčano, a tokom jučerašnjeg nevremena, praćenog jakom kišom i udarima vetra i do 60 kilometara na sat, u gradu je za dva sata, palo 53 litara kiše po metru kvadratnom.

Najteža situacija i najviše poplavljenih objekata je u naseljima Bresnica, Ilićevo i Beloševac.

----------------------------------------------

Vanredna situacija zbog oluje

Kragujevački Štab za vanredne situacije, kojim je predsedavao gradonačelnik Veroljub Stevanović, proglasio je vanrednu situaciju u Kragujevcu, gde je danas okom jednočasovne oluje palo 50 litara kiše po kvadratnom metru.

Najjači udar vetra iznosio je 60 kilometara na čas, a temperatura je pala sa 27 na 15 stepeni Celzijusa.

Prema informacijama Štaba za vanredne situacije, najugroženiji su Ždraljica, Beloševac, Lekina bara i potez oko Žitoprodukta.

Ima poplavljenih industrijskih objekata i privatnih kuća.

Sva lica čije su kuće poplavljene evakuišu se u Gerontološki centar, a ako se ukaže potreba biće smešteni i u neki od hotela, rekao je zamenik komandanta štaba Zoran Jovanović.

Najveći problem je sa strujom, pošto je veliki broj sela i prigradskih naselja isključen preventivno, dok se voda ne povuče.

Bez struje su Gornja i Donja Sabanta, Žeželj, Dulene, Lužnice, Desimirovac, Medna, Rečani, deo Ilićeva, Maršić.

Članovi Štaba za vanredne situacije obišli su najugroženije delove grada.

----------------------------------------------

Izlio se Bresnički potok, ispaljeno 38 protivgradnih raketa

Dvočasovno nevreme, praćeno jakom kišom i udarima vetra i do 60 kilometara na sat, koje je zahvatilo Kragujevac, stvorilo je mnoge probleme u gradu i prigradskim naseljima.

Načelnik odeljenja za zaštitu od elementarnih i drugih nepogoda Dragoš Radovanović izjavio je Tanjugu da se u naselju Bresnica izlio Bresnički potok i da je poplavio jedan broj stambenih objekata.

„Stanje je teško i u prigradskim naseljima Ilićevo, Maršić i Beloševac, gde takođe ima poplavljenih objekata”, rekao je Radovanović i dodao da su nadležne ekipe na terenu.

U gradu su brojne ulice preplavljene vodom, jer ulična kanalizacija nije mogla da primi veliku količinu kiše koja je pala.

„Za dva sata u gradu je palo 53 litara kiše po kvadratnom metru”, izjavio je Tanjugu šef Meteorološke stanice Blagiša Dobrosavljević.

Radararski centar Bešnjaja, kako je Tanjugu izjavila šef tog centra Svetlana Biljić, za dva sata je ispalio 38 protivgradnih raketa.

„Bilo je i pojave grada veličine zrna kukuruza, a koji je najviše padao na potezu Kragujevac-Batočina”, rekla je Biljićeva.

----------------------------------------------

Čačak pogodilo snažno nevreme

Jako nevreme sa kišom, olujnim vetrom i gradom pogodilo je Čačak i okolinu.

Načelnik sektora za vanredne situacije Moravičkog okruga Dragiša Broćić izjavio je novinarima da je grad veličine lešnika najviše pogodio sela Gornja Gorevnica i Milićevci kod Čačka.

On je rekao da je grad padao oko 10 minuta i da još uvek nema informacija da li je naneta šteta usevima.

Agencije

objavljeno: 26.05.2014.

Nastavak na Politika...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

KG: Stanje se normalizuje, ukupno 80 lica iseljeno

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 27.Maj.2014

Posle jučerašjeg nevremena, u Kragujevcu se danas stanje normalizuje, sve škole rade i grad se uredno snabdeva strujom i vodom, izjavio je Tanjugu zamenik komandanta Štaba za vanredne situacije Zoran Jovanović.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Normalizuje se stanje u Kragujevcu, iseljeno 80 osoba

Izvor: BKTV News, 27.Maj.2014

Posle jučerašnjeg nevremena, u Kragujevcu se danas stanje normalizuje, sve škole rade i grad se uredno snabdeva strujom i vodom. I Kruševac je juče zahvatilo nevreme u kome je poplavljeno 15 domaćinstava. . Posle jučerašnjeg nevremena, u Kragujevcu se danas stanje normalizuje, sve škole rade...

Nastavak na BKTV News...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.