Stanje ljudskih prava gore nego 2010.

Izvor: Blic, 02.Apr.2012, 16:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Stanje ljudskih prava gore nego 2010.

Stanje ljudskih prava u Srbiji u 2011. i pored određenog pomaka na zakonodavnom planu objektivno je gore nego u 2010. godini, a glavni razlog za to su ekonomska kriza i ponašanje vlasti, rečeno je danas na predstavljanju izveštaja Beogradskog centra za ljudska prava.

"Negativni trend u društvu je zabrana Parade ponos koja je 2. oktobra 2011. trebalo da se održi u Beogradu. To je jedan od najupadljivijih primera popuštanja takozvanim patriotskim snagama”, kazala je izvršna >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << direktorka Beogradskog fonda za ljudska prava Vesna Petrović na predstavljanju izveštaja "Ljudska prava u Srbiji u 2011”.

U izveštaju se navodi da je Parada ponosa zabranjena bez legitimnog razloga i da je time Srbija povredila pravo građana na slobodu mirnog okupljanja.

Govoreći o reformi pravosuđa u Srbiji, Petrovićeva je kazala da je nažalost i u 2011. reforma nastavljena sa trendom velikih grešaka i propusta i stvoren je utisak da je reforma na krivom putu.

Za odštetu iz budžeta 300.000 evra

Prema rečima Vesne Petrović, u 2011. Evropski sud za ljudska prava u odnosu na Srbiju doneo je 12 presuda, za naknadu nematerijalne štete isplaćeno je iz budžeta blizu 300.000 evra, a najveći broj predstavki podnosi se zbog dugog trajanja postupka i neizvršenja pravosnažnih presuda sudova u Srbiji.

Petrovićeva je navela da zabrinjava nizak nivo poverenja građana u pravosuđe, kao i trend porasta predstavki Evropskom sudu za ljudska prava protiv Srbije u 2011.

Ona je dodala da se Srbija nalazi na sedmom mestu po broju predstavki tom sudu iza Rusije, Turske, Ukrajine, Rumunije, Italije i Poljske, ali sve te države imaju mnogo veći broj stanovnika.

Ona je upozorila da zabrinjava i što je socijalno nezadovoljstvo usmereno ka jačanju nacionalističke desnice.

Petrovićeva je navela da je problem što je procenat nezaposlenih u Srbiji među najvišima u svetu, što se broj građana koji žive ispod linije siromaštva popeo i do trećine, kao i što se širi sistemska korupcija.

Objavljivanje izveštaja za 2011, u kojem se takođe navodi da su Romi najugroženija etnička grupa, podržala je Ambasada Holandije.

Povezane vesti: Stejt department: Parada ponosa - pomak Srbije

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Centar za ljudska prava: Stanje pogoršano od 2010.

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 02.Apr.2012

BEOGRAD -..Stanje ljudskih prava u prošloj godini u Srbiji je gore nego u 2010. godini, a glavni razlog za to je ponašanje vlasti koje se može opisati kao "preduzimanje polukoraka i delovanje pod pritiskom", rečeno je danas na predstavljanju izveštaja Beogradskog centra za ljudska prava...Izvršni...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Pogoršano stanje ljudskih prava u Srbiji

Izvor: VOA, 03.Apr.2012, 00:40

Ekonomska kriza i ponašanje vlasti glavni razlozi pogoršanja, navodi se u izveštaju Beogradskog Centra za ljudska prava

Nastavak na VOA...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.