Izvor: TangoSix.rs, 12.Jun.2017, 15:33 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srušio se rumunski vojni avion MiG-21 LanceR
Avion rumunskog vazduhoplovstva MiG-21 LanceR srušio se tokom manevra sletanja oko 11:15 časova na osam kilometara od aerodroma „Mihail Kogalniceanu“, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rumunije. Pilot letelice Adrian Stancu uspeo je da se katapultira i na taj način preživi pad.
Kako navode iz Ministarstva, udes se dogodio prilikom povratka sa misije koja je deo vojne vežbe „Thracian Eagle 2017“ organizovane u saradnji sa bugarskim vazduhoplovstvom:
– >> Pročitaj celu vest na sajtu TangoSix.rs << Tokom manevra sletanja na aerodrom „Mihail Kogalniceanu“ pilot je prijavio kvar motora i u trenutku pada, prema proceduri usmerio svoj avion ka nenaseljenom području. Pilot je zadobio povrede kičmenog stuba, ali je trenutno u stabilnom stanju. –
Slučaj trenutno pod istragom / Foto: Radio Constanta
Slučaj je trenutno pod istragom vojnog tužioca, a okolnosti nesreće će istražiti komisija koju odredi načelnih štaba vazduhoplovstva, saopšteno je iz Ministarstva odbrane Rumunije.
Rumunski MiG-21 LanceR-C pod evidencijskim brojem 5788 koji je danas ima udes remontovan je krajem prošle godine.
Učešće na vežbi „Air Solution“ 2017. pod znakom pitanja?
Rumunski MiG-ovi 21 LanceR-C poslednji put su u Srbiji bili 2015. godine kada su na aerodrom „Batajnica“ sleteli u okviru vežbe vazduhoplovnih snaga Srbije i Rumunije – „Air Solution“. Oni su bili redovni učesnici ovih vežbi 2011, 2013, 2015. godine.
Rumunski MiG-21Lancer-C na Batajnici 2015. godine / Foto: Petar Vojinović
Današnji udes u Rumuniji mogao bi da stavi pod znakom pitanja njihovo učešće na planiranoj ovogodišnjoj vežbi „Air Solution“ jer će rumunske letelice biti prizemljene do utvrđivanja uzroka nesreće.
The post Srušio se rumunski vojni avion MiG-21 LanceR appeared first on Tango Six.



















