Srebrenica - Mapiranje genocida

Izvor: S media, 09.Jul.2010, 15:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Srebrenica - Mapiranje genocida"

Dokumentarna animacija "Srebrenica - Mapiranje genocida", čiji je nosilac Inicijativa mladih za ljudska prava BiH, predstavljena je danas u Beogradu.

Projekat - DVD u trajanju od 220 minuta predstavlja novi žanr, dokumentarnu, interaktivnu animaciju, koja kroz 17 mapa predstavlja dokaze (tekstove, fajlove, crteže, fotografije, video metarijal) o genocidu u Srebrenici od 6. do 19. jula 1995. godine, rekla je predstavica Inicijative mladih za ljudska prava BiH Alma >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << Mašić.

Cilj projekt koji treba da služi kao dugoročan i nepobitan dokaz, je da novi model plasira kao univerzalni edukacijski model tumačenja i shvatanja mehanizma genocida, odnosno uzroka i faza po kojima se on odvija.

"Za Inicijativu mladih za ljudska prava BiH projekat je posebno važan, jer će pre svega mladim ljudima u BiH i Srbiji, ali i regionu i šire, omogućiti da na jednom mestu kroz spoj moderne tehnologije i istorije saznaju činjenice o genocidu u Srebrenici", rekla je Mašić.

Prema njenim rečima, jedna od najvažnijih dimenzija projekta je da postane deo obrazovnog sistema i da bude sredstvo edukacije ne samo u BiH i regionu već i u na institutima i univerzitetima u celom svetu kako se Srebrenica više nikad i nikome ne bi ponovila.

Autorka projekta Suada Kapić je rekla da projekat ima za cilj i da stavi žrtve u prvi plan, a ne samo počinioce, da poruči mladima da moraju da znaju da ubijanje nije dozvoljeno i da ako postoji zločin mora da postoji kazna.

DVD će na 15. godišnjicu genocida u Srebrenici objaviti sarajevsko Oslodojenje, dan kasnije beogradski dnevni listovi će oglasom, najaviti podizajne tog DVD na veb stranicu, koja će od oktobra imati i interaktivnu verziju na engleskom jeziku.

U Srebrenici će se u nedelju, 11. jula obeležiti 15. godišnjiča genocida nad više od 8.000 Bošnjaka ubijenih u leto 1995, nakon što su tu muslimansku enklavu u istočnoj BiH, koja je formalno bila pod zaštitom Ujedinjenih nacija, zauzele snage Vojske Republike Srpske.

Nastavak na S media...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

"Srebrenica - mapiranje genocida"

Izvor: B92, 09.Jul.2010

Beograd -- Inicijativa mladih za ljudska prava predstavila je animaciju "Srebrenica - mapiranje genocida" koja kroz 17 mapa navodi dokaze o genocidu u Srebrenici...Projekat treba da pomogne da se razumeju uzroci genocida koji se dogodio i da mladima u Srbiji i Bosni omogući da saznaju sve činjenice...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.