Izvor: B92, 08.Maj.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Savet za štampu: Kakve su novine

Beograd -- Izvestioci Saveta za štampu pri Medija centru ocenili da pisani mediji masovno krše osnovna pravila novinarske profesije.

Članovi Saveta predstavili su rezultate 13 mesečnih izveštaja objavljenih od marta prošle do aprila ove godine, a jednogodišnji rad Saveta pokazao je da postoji trend pada profesionalnog odnosa prema osnovnim standardima novinarstva, a da se tom padu najviše odupiru listovi Danas, Politika i Blic.

Jedna od ključnih mana štampe, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << prvenstveno tabloida, jeste preterana sklonost senzacionalizmu, kome podležu pretežno Kurir, Nacional i Press. Senzacionalizam, objavljivanje neosnovanih optužbi, kleveta, glasina i ogovaranja, zabeleženi su u više od 400 slučajeva, a kršenje osnovnih ljudskih i građanskih prava u 350 slučajeva.

Kršena su dva osnovna pravila novinarske profesije: da informacija, pre objavljivanja, treba da bude proverena iz najmanje dva izvora i da novinar treba da čuje i iznese stavove obe strane. U dnevnoj štampi uvedena je i praksa da se u mnogim tekstovima pojavljuje anonimni izvor, a autori i novinari često se ne obaziru na to što se tako dobijene informacije sutradan pokazuju kao proizvoljna nagađanja.

Jedan od izvestilaca Saveta Dušan Radulović kaže kako će novinarstvu glave doći neobrazovani, agresivni i novinari koji ne mare za sopstveni dignitet ni za ugled posla kojim se bave.

Članica Saveta Gordana Suša rekla je da između informacije kao osnovnog ljudskog prava i informacije kao robe postoji međuprostor koji bi trebalo rešiti medijskim zakonodavstvom. Prema njenim rečima, u medijima su prisutni prostakluk i vređanje elementarnih ljudskih prava i oni dolaze najčešće iz institucija kao što je Skupština Srbije.

Izvestilac Saveta Dragan Janjić rekao je da situacija u novinarstvu nije ružičasta, ali da su mediji dobrim delom takvi zato što im je takva politička elita.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.